Έριξε… κατοστάρα η Εφές με ρεσιτάλ επίθεσης

Χάρη στην επιθετική της πολυφωνία η Αναντολού Εφές επιβλήθηκε του Ερυθρού Αστέρα με 104-95.

Με πρωταγωνιστή τον Ζόραν Ντράγκιτς, ο οποίος σημείωσε 24 πόντους με απόλυτη ευστοχία στα σουτ και την επιθετική της πολυφωνία, η Εφές ξεπέρασε το εμπόδιο του Ερυθρού Αστέρα με 104-95 και ανέβηκε στο 5-12, ενώ οι Σέρβοι υποχώρησαν στο 7-10.

Η Εφές πήρε από νωρίς την κατάσταση στα χέρια της και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 22-21 ενώ στη συνέχεια πήρε διψήφια (15') με 41-30. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έδειξαν πως είναι το αφεντικό και οι Σέρβοι το μόνο που κατάφερναν ήταν να «ροκανίζουν» την διαφορά (71-69 στο 28'). Στην τέταρτη περίοδο, η Εφές «ξέφυγε» και στο τέλος έφτασε στην επικράτηση με 104-95.

Τα Δεκάλεπτα: 22-21, 50-46, 77-71, 104-95

Γλιτώνει τη χρεοκοπία ο Μπόρις Μπέκερ
Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1