Ολυμπιακός - Ανατολού Εφές 87-72: Έκανε το πρώτο βήμα

Ο Ολυμπιακός κέρδισε στο ΣΕΦ με 87-72 την Εφές και έκανε την πρώτη νίκη στη σειρά των playoffs.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ από την πρώτη φάση και δεν βρέθηκαν ποτέ πίσω από την Ανατολού που δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έδειξαν προσήλωση στον στόχο της νίκης και καταφέρνοντας να κυριαρχήσουν στα ριμπάουντ έφτασαν στην πρώτη νίκη τους.

Εξαιρετικός ήταν ο Μιλουτίνοφ που κυριάρχησε έναντι των αντιπάλων του. Ο Σέρβος από την πρώτη κιόλας περίοδο έδειξε ότι ήθελε πολύ τη νίκη και κατάφερε να επιβληθεί στους αντιπάλους του.

Η Εφές κρατιόταν κοντά στο σκορ, όμως η αδράνειά των παικτών της στο τέλος της πρώτης περιόδου έστειλε τους γηπεδούχους στο τάιμ άουτ με διαφορά επτά πόνταν (18-11).

Στην δεύτερη περίοδο η Εφές έδειχνε ότι μπορεί να αγχώσει τον Ολυμπιακό και να περάσει μπροστά στο σκορ, όμως οι Τούρκοι τελικά χαλάρωσαν, ο Ολυμπιακός βρήκε πόντους από τους Σπανούλη, Πρίντεζη και Μάντζαρη και έτσι κατάφερε να πάει στο +13 (38-25).

Ο Χάνεϊκατ προσπαθούσε να κρατήσει τους Τούρκους σε επαφή με το σκορ, όμως οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν διάθεση χαλάρωσης και τελικά συνέχισαν σε υψηλό ρυθμό και πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι 42-31.

Η τρίτη περίοδος ήταν και η... καταδικαστική για την Εφές, αφού τα ποσοστά των παικτών της δεν ήταν καλά, την ώρα που η τριάδα Πρίντεζη, Σπανούλη και Μιλουτίνοφ έκανε όλες τις δουλειές για τους Πειραιώτες. Η Εφές βρέθηκε στο -18 (67-49) και τελικά το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε το σκορ στο 67-50.

Ίδιο το τέμπο και στην τέταρτη περίοδο, με την Εφές να κάνει την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει στο σκορ και κατάφερε να μειώσει στο ξεκίνημα σε 67-56 και έπειτα σε 70-60, όμως ο Ολυμπιακός έβρισκε πάντα τις λύσεις για να πετυχαίνει καλάθια και να φτάσει τελικά στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 42-31, 67-50, 87-72

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι