Ολυμπιακός - Νταρουσάφακα 81-73: Πήγε να... καεί αλλά «σώθηκε»

Ο Ολυμπιακός έφτασε μία... ανάσα από την καταστροφή, αλλά οι Πειραιώτες πήραν τη νίκη 81-73 επί της Νταρουσάφακα.

Ακόμα πιο κοντά στην εξασφάλιση του πλεονεκτήματος στα play offs της Ευρωλίγκας έφτασαν οι «ερυθρόλευκοι» πανηγυρίζοντας την 18η νίκη τους στην κανονική διάρκεια της διοργάνωσης. Αντίθετα, οι Τούρκοι έπεσαν στο 12-13 και έχασαν την ευκαιρία να «πιάσουν» την Αναντόλου Εφές, μετά την εντός έδρας ήττα από την Μπάμπεργκ.

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας ξεκίνησαν… μουδιασμένα τον αγώνα, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να έχουν ισχνό προβάδισμα, όμως, όσο περνούσαν τα λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν… ρυθμούς και με σημαντικά καλάθια από τον Γκριν κατάφεραν να πάρουν διαφορά 15 πόντων (48-33) στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Στην αρχή του δευτέρου μέρους, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και βρήκαν εύκολα καλάθι στην επίθεση, χάρις στις ασίστ του Βασίλη Σπανούλη στον Μπιρτς και η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 21 πόντους (62-41) στο 25’. Όμως, ακολούθησε ένα απίστευτο… ξέσπασμα από τους Τούρκους, οι οποίοι με σερί 28-10 σε 10 λεπτά, έφτασαν την διαφορά στους 4 (73-69) στο 35’ και 75-71 στο 37’. Ωστόσο, σ’ εκείνο το σημείο, ο Βασίλης Σπανούλης, με καθοριστικά καλάθια, αλλά και με άμυνες αυτοθυσίες, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Πειραιωτών που πήραν τη νίκη 81-73.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-33, 69-58, 81-73

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 11, Μπιρτς 13, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου, Σπανούλης 8, Ουότερς 7, Μιλουτίνοφ 8, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης 3, Λοτζέσκι 12.

Νταρουσάφακα (Ντέιβιντ Μπλατ): Ουίλμπεκιν 6, Μπατούκ, Ουόναμεϊκερ 23, Κλάιμπερν 20, Ουλουμπάι, Μόερμαν 5, Αλντεμίρ, Σαβάς 2, Άντερσον 12, Ζίζιτς 5, Χάρανγκοντι.