Απίστευτος διασυρμός στην Ρωσία για Ολυμπιακό!

Η Χίμκι έκανε μία… χαψιά τον Ολυμπιακό στο πιο κρίσιμο ματς των «ερυθρόλευκων» στο ΤΟΡ 16 της Ευρωλίγκας, καθώς τον διέλυσε 98-66.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πάλεψαν μόνο στην πρώτη περίοδο και στην συνέχεια… εξαφανίστηκαν, καθώς έγιναν έρμαιο στις ορέξεις του «συγκροτήματος» του Ντούσκο Ιβάνοβιτς. Οι Ρώσοι απέκτησαν προβάδισμα για την πρόκριση, την στιγμή που οι Πειραιώτες χρειάζονται συνδυασμό αποτελεσμάτων για να καταφέρουν να πάρουν το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά της Ευρωλίγκας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Κίμκι ήταν ο Κόπονεν, ο οποίος με συνεχόμενα τρίποντα έκανε… σμπαράλια την άμυνα των Πρωταθλητών Ελλάδας, παίρνοντας την σκυτάλη από τον Σβεντ, που είχε πληγώσει τους φιλοξενούμενους στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου.

Στο 14ο λεπτό του αγώνα, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα δύο πόντων, 31-29, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά, οι Ρώσοι πάτησαν… γκάζι και με επιμέρους σκορ 19-5 σε έξι λεπτά, έφτασαν στο 48-36 του ημιχρόνου, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη.

Στο δεύτερο μέρος, δεν άλλαξε τίποτα ή για να ακριβολογούμε, άλλαξε η διαφορά που έπαιρνε συνέχεια η Χίμκι, καθώς έφτασε μέχρι και το +36 (92-58) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Στα τελευταία λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» απλά… μάζεψαν την διαφορά και το ματς ολοκληρώθηκε με θρίαμβο των Ρώσων 98-66.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 48-36, 76-50, 98-66.

Χίμκι (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Κόπονεν 21 (5), Σβεντ 19 (5), Όγκουστιν 18 (10 ριμπ.), Μπουν 9, Χάνεϊκατ 8, Ντράγκιτς 8, Μόνια 7, Ράις 4, Βιάλτσεφ 2, Ιλνίτσκι 2.

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Χάντερ 14, Σπανούλης 8, Παπαπέτρου 8, Πρίντεζης 8, Γουόρικ 8, Παπανικολάου 7, Χάκετ 5, Αγραβάνης, Στρόμπερι, Όντομ.

Θυμηθείτε την εξέλιξη, όπως σας την πρόσφερε το Onsports:

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ