ΠΑΟΚ: Πέρασε από τη Χαλκίδα (photos)

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε την εκτός έδρας αναμέτρησή του με τον Ίκαρο Χαλκίδας ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας τη νίκη με 86-78.

Οι Θεσσαλονικείς, που ταξίδεψαν στην Εύβοια χωρίς να έχουν τον Απόλλωνα Τσόχλα στη διάθεσή τους, δεν συνάντησαν την παραμικρή δυσκολία να κάμψουν την αντίσταση των γηπεδούχων που έχασαν από νωρίς την επαφή με το σκορ. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έκλεισαν στο +6 (19-25) την πρώτη περίοδο, στη δεύτερη όμως ήταν καταιγιστικοί, «καθαρίζοντας» επί της ουσίας το ροζ φύλλο (28-54). Είναι χαρακτηριστικό πως έκλεισαν το ημίχρονο με 15/22 δίποντα και 6/8 τρίποντα, τη στιγμή που το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη εγκλωβίστηκε στην εξαιρετική άμυνά τους, υπέπεσε σε διαδοχικά λάθη και καταναλώθηκε σε άστοχα σουτ, ενώ έχασε και τη μάχη των ριμπάουντ. Διαδικαστικού χαρακτήρα αποδείχθηκε το δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, φθάνοντας σε άνετη επικράτηση. To μόνο που κατάφεραν, άλλωστε, οι Ευβοιώτες ήταν να «μαζέψουν» στο φινάλε την έκταση της ήττας τους.

Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική και όγδοη στο σύνολο νίκη για το ΠΑΟΚ. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με 21 πόντους, συν τέσσερα ριμπάουντ, μία ασίστ, αλλά και τρία λάθη. Από τους ηττημένους ο Ιβάν Άσκα είχε 20 πόντους, έξι ριμπάουντ και δύο ασίστ.

Διαιτητές: Γκόντας, Καρακατσούνης, Μπήτης.
Δεκάλεπτα: 19-25, 28-54, 45-69, 78-86.
Ίκαρος Χαλκίδας (Λυκογιάννης): Στρναντ 3 (1), Γκόβενς 9 (2), Άσκα 20, Μανωλόπουλος 10 (2), Σάτον 9, Γκαγκαλούδης 16 (3), Βουγιούκας, Μάσιτς 6 (1), Ρίτσαρντς 5 (1).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 9 (1), Κούπερ 8 (2), Χαραλαμπίδης 10, Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 21, Δέδας 13 (3), Μαργαρίτης 2, Καλλές, Μπόγρης 9, Κασελλάκης 13 (3), Λιάπης 1.

Δείτε βίντεο από όλο τον πλανήτη.

Χάντμπολ: Προβάδισμα πρόκρισης για την Εθνική Ελλάδας
Euroleague: Break στην έδρα της Μονακό και αντίπαλος του Παναθηναϊκού AKTOR η Φενέρμπαχτσε
Conference League: Πρώτη φιναλίστ η Φιορεντίνα, απέκλεισε την Μπριζ
Άστον Βίλα: "Θέλετε να ποντάρετε εναντίον μας;"