Στον τελικό οι Θάντερ

Οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ επιβλήθηκαν με 105-90 των Μέμφις Γκρίζλις και με 4-3 νίκες προκρίθηκαν στον τελικό της Δυτικής Περιφέρειας.

Οι γηπεδούχοι πήραν εξ αρχής τον έλεγχο του αγώνα, έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 42-34 και στην επανάληψη έστειλαν τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας (66-51, 72-58), για να έρθει η άνετη νίκη-πρόκριση στα τελικά, όπου θα τεθούν αντιμέτωποι με τους Ντάλας Μάβερικς. Στους 39π. με 13/25 σουτ εντός παιδιάς, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και δύο ασίστ σταμάτησε ο Κέβιν Ντουράντ, triple double με 14 πόντους, ισάριθμες ασίστ και 10 ριμπάουντ έκανε ο Ράσελ Ουέστμπρουκ! Από τους ηττημένους, ο Μάικ Κόνλεί είχε 18π., αλλά με μόλις  7/19 σουτ εντός παιδιάς, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι