ΝΒΑ: Αντεπίθεση για Ρόκετς με Χάρντεν (video)

Με σφιχτή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και κεφάτο Χάρντεν, οι Χιούστον Ρόκετς επικράτησαν 115-109 των Λος Άντζελες Κλίπερς και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά.

Οι Κλίπερς μπήκαν δυνατά, όπως και στο πρώτο ματς, κι όλα έδειχναν ότι οδεύουν προς το 2-0 στο «σπίτι» τους. Όμως οι Ρόκετς αντέδρασαν και μετέφεραν το ματς στη ρακέτα των αντιπάλων κερδίζοντας πολλά φάουλ. Παρά τα λάθη κα την αστοχία της ομάδας του Χιούστον στο πρώτο ημίχρονο, όλα άλλαξαν στη συνέχεια από τα κερδισμένα φάουλ και τις ελεύθερες βολές. Συγκεκριμένα, οι Ρόκετς εκτέλεσαν 64 βολές που ήταν οι περισσότερες σε αγώνα των πλέι οφ από το 1993!

Ο Χάρντεν είχε από νωρίς 4 φάουλ, αλλά στην τέταρτη περίοδο ήταν καθοριστικός, καθώς πέτυχε τους 16 από τους 32 πόντους του, κυρίως με βολές. Ο Χάουαρντ είχε 24 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 κοψίματα, ενώ ο Αρίζα πέτυχε νταμπλ-νταμπλ (15 πόντοι, 13 ριμπάουντ), αλλά κυρίως περιόρισε τον Γκρίφιν στο δεύτερο ημίχρονο. Κάποια μακρινά σουτ βρήκαν στόχο και η διαφορά όχι μόνο ροκανίστηκε, αλλά το Χιούστον βρέθηκε στο +12. Ένα σερί τον Κλίπερς 8-0 έκανε το ματς και πάλι ντέρμπι, αλλά ο Χάρντεν έκανε το 111-105 ένα λεπτό πριν τη λήξη και υπέγραψε τη νίκη της ομάδας του.

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι