Λος Άντζελες Λέικερς: Στεναχώρησαν τον Γκασόλ για… 58 λεπτά (videos)

Έπειτα από δύο παρατάσεις, οι Λος Άντζελες Λέικερς επικράτησαν των Σικάγο Μπουλς με 123-118 (106-106 α’ παρ., 98-98 κ.α.) στο «Staples Center».

Η αναμέτρηση περιείχε έντονες συγκινήσεις με τη διακύμανση του σκορ, αλλά αξίζει να σημειωθεί πως εν τέλει οι εκπρόσωποι της «πόλης των αγγέλων» απέφυγαν ισοφάριση αρνητικού συλλογικού ρεκόρ με δέκατη διαδοχική ήτα και υποδέχθηκαν τον επί σειρά ετών σέντερ τους, Πάου Γκασόλ, ο οποίος αποθεώθηκε από τους φίλους των «λιμνάνθρωπων». Γενικότερα δημιουργήθηκε ευχάριστο κλίμα γύρω από τον Ισπανό σέντερ, ο οποίος ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 20 πόντους (8/14 σουτ, 10 ριμπ., 6 ασ., 4 μπλ., 43:57), αλλά αποχώρησε από το παρκέ απογοητευμένος με αφορμή την πτώση των «ταύρων» στο 30-18. Παράλληλα, η ομάδα του Μπάιρον Σκοτ ανέβηκε στο 13-34.

Μάλιστα, ο άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού στερήθηκε των υπηρεσιών των Κόμπι Μπράιαντ (ώμος), Στιβ Νας (μέση), Νικ Γιανγκ (αστράγαλος) και Τζούλιους Ραντλ (πόδι), αλλά ο Τζόρνταν Χιλ συμπλήρωσε 26 πόντους (11/22 δίπ., 12 ριμπ.) με τη συμβολή καθοριστικού καλαθιού στο τέλος του πρώτου έξτρα πεντάλεπτου, ενώ ακολούθησε ο Ουέιν Έλινγκτον με 23. Από τους ηττημένους, ο Τζίμι Μπάτλερ επέστρεψε στη δράση έπειτα από ένα παραγκωνισμό λόγω ίωσης ισοφαρίζοντας ατομικό ρεκόρ στο NBA με 35 πόντους, αν και δεν έπαιξε στα τελευταία λεπτά του αγώνα λόγω τραυματισμού στο δεξί πόδι, που δεν φάνηκε σοβαρό.

Πρόβλημα στον αστράγαλο αποκόμισε ο Ντέρικ Ρόουζ (17 πόντ., 7/26 σουτ, 42:48), που προκάλεσε προσωρινή αποχώρησή του στο τέταρτο 12λεπτο, ενώ ο Μάικ Ντανλίβι Τζούνιορ (αστράγαλος) αποκλείστηκε εξ αρχής. Τέλος αναφέρουμε πως ο Τομ Θίμποντο προτίμησε τον Νίκολα Μίροτιτς (0 πόντ., 0/2 σουτ, 12:18) για τη βασική πεντάδα του αντί του Κερκ Χάινριχ (2 πόντ., 1/4 σουτ, 27:23), αλλά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τον Τόνι Σνελ (10 πόντ., 4/12 σουτ, 23:27) δίπλα στους Γκασόλ και Γιοακίμ Νοά (9 πόντ., 4/7 σουτ, 17 ριμπ., 9 ασ., 42:07) αγνοώντας τον Μίροτιτς για το υπόλοιπο ματς!

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ