Λος Άντζελες Κλίπερς: Ξεπέρασαν τρομερό Αντετοκούνμπο (videos)

Ο απελευθερωμένος Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν αποδείχθηκε αρκετός για τους Μιλγουόκι Μπακς, που έχασαν με 106-102 από τους Λος Άντζελες Κλίπερς στο «Staples Center».

Τα «ελάφια» δημιούργησαν +10 στο πρώτο ημίχρονο και +9 στα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς πήρε το προβάδισμα στο τέταρτο 12λεπτο και έφτασε στη νίκη χάρη σε εννέα πόντους του Κρις Πολ στα τελευταία 4:04 της συναρπαστικής αναμέτρησης. Από την πλευρά του, ο Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 18 πόντους (8/11 δίπ., 0/1 τρίπ., 2/3 βολ.), εννέα ριμπάουντ, έξι ασίστ, δύο κλεψίματα και τρία λάθη σε 37:42, αλλά δεν απέτρεψε πτώση στο 14-14 για τους Μπακς, που παρατάχθηκαν στο κλειστό της «πόλης των αγγέλων» χωρίς τους Τζαμπάρι Πάρκερ (γόνατο), Τζον Χένσον (πόδι) και Ερσάν Ιλιασόβα (πρόσωπο).

Από τους νικητές έλειψε εκ νέου ο Σπένσερ Χάους (γόνατο), αλλά ο Πολ συμπλήρωσε 27 πόντους και ο Μπλέικ Γκρίφιν ξεπέρασε πρόβλημα με φάουλ συμπληρώνοντας 24. Ακολούθησαν με 23 ο Τζέι Τζέι Ρέντικ και με 17 ο Τζαμάλ Κρόφορντ, οι οποίοι πέτυχαν από ένα καθοριστικό τρίποντο στα κρίσιμα λεπτά διασφαλίζοντας την άνοδο στο 19-8. Από την άλλη, οι Τζάρεντ Ντάντλεϊ και Τζέριντ Μπέιλες ακολούθησαν τον Αντετοκούνμπο με 16 πόντους ο καθένας, αλλά ο Μπράντον Νάιτ περιορίστηκε στους 8 (3/10 σουτ) και ο Ο Τζέι Μέιο στους 3 (1/6 σουτ).

Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)