Ντένβερ Νάγκετς: «Κατέβασαν» τους Κλίπερς (video)

Δυνατό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο «μέτρησε» για τους Ντένβερ Νάγκετς, που κέρδισαν με 109-106 τους Λος Άντζελες Κλίπερς στο «Pepsi Center».

Απώλεσαν μεν προβάδισμα 16 πόντων, αλλά συνήλθαν στο τέταρτο 12λεπτο και ανέβηκαν στο 11-15 ρίχνοντας στο 18-8 τους εκπρόσωπους της «πόλης των αγγέλων». Μάλιστα, η αναμέτρηση πήρε επεισοδιακές διαστάσεις στην τελευταία περίοδο, γεγονός που αντιμετωπίστηκε από τους διαιτητές με συνεχόμενες τεχνικές ποινές, αλλά καθοριστικό τρίποντο του Ουίλσον Τσάντλερ (16 πόντ., 6/16 σουτ) ακολουθήθηκε από τρίποντο του Ντανίλο Γκαλινάρι (10 πόντ., 2/5 σουτ, 24:28), συνδυασμός που ευνόησε θετικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Μπράιαν Σο εν τη απουσία των Τζαβέιλ Μακ Γκι (πόδι), Ντάρελ Άρθουρ (πόδι) και Ράντι Φόι (τετρακέφαλος).

Παραγωγικά διακρίθηκε ο Νέιτ Ρόμπινσον με 20 πόντους, ενώ ο Τάι Λόουσον μοίρασε 14 ασίστ μαζί με τους δέκα πόντους του. Για την ομάδα του Ντοκ Ρίβερς, ο φορμαρισμένος Μπλέικ Γκρίφιν πέτυχε 32 πόντους και μάζεψε 15 ριμπάουντ, ενώ ο Τζαμάλ Κρόφορντ επανήλθε στις θετικές εμφανίσεις με 20 πόντους. Ακολούθησαν ο Κρις Πολ με 17 (8/17 σουτ, 15 ασ.) και ο Ματ Μπαρνς με 16 (8/8 δίπ., 0/2 τρίπ.), ενώ ο Σπένσερ Χάους (γόνατο) έμεινε έξω.