Μπρούκλιν Νετς: Έσπρωξαν τους 76ερς στο… 0-15 (videos)

Δύσκολη νίκη πέτυχαν οι Μπρούκλιν Νετς περνώντας με 99-91 από το «Wells Fargo Center» των Φιλαδέλφεια 76ερς.

Παραγωγικά διακρίθηκαν οι Τζο Τζόνσον με 21 πόντους, Μπρουκ Λόπεζ με 19 και Ντερόν Ουίλιαμς με 17, αλλά ο Άλαν Άντερσον πέτυχε 10 από τους δώδεκα πόντους του στην τέταρτη περίοδο διασφαλίζοντας σε σημαντικό βαθμό την άνοδο στο 6-8 εν τη απουσία του Μαρκέλ Μπράουν (ισχίο). Παράλληλα, οι «σίξερς» υποχώρησαν στο 0-15 και ισοφάρισαν αρνητικό συλλογικό ρεκόρ για το ξεκίνημα οποιασδήποτε regular season, ενώ βρέθηκαν τέσσερις ήττες μακριά από το αρνητικό ρεκόρ του NBA, που ανήκει στους… Νιου Τζέρζεϊ Νετς.

Πάντως ανέτρεψαν διαφορά 20 πόντων και μπήκαν μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα του τέταρτου 12λεπτου, πριν χτυπήσει στον αστράγαλο ο Τόνι Ρότεν, ο οποίος γύρισε στο παρκέ και συμπλήρωσε 18 πόντους (6/18 σουτ, 10 ασ., 8 λάθ.). Δεκαοκτώ πόντους πέτυχε επίσης ο Κέι Τζέι Μακ Ντάνιελς, αλλά ο Μάικλ Κάρτερ-Ουίλιαμς απογοήτευσε, καθώς αποβλήθηκε με έξι φάουλ έχοντας τέσσερις πόντους (1/9 σουτ). Τέλος θυμίζουμε πως οι Τζόελ Εμπίντ (πόδι), Τζέραμι Γκραντ (αστράγαλος) και Τζέισον Ρίτσαρντοσν (πόδι) δεν ήταν στη διάθεση του Μπρετ Μπράουν.

Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια
Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία