Τορόντο Ράπτορς: Κατέστρεψαν τους Καβαλίερς! (videos)

Βρέθηκαν πίσω με διαφορά 22 πόντων, αλλά οι Τορόντο Ράπτορς πέρασαν με 110-93 από το «Quicken Loans Arena» των Κλίβελαντ Καβαλίερς.

Πήραν την μπάλα στην πρώτη κατοχή χωρίς τζάμπολ, καθώς χρεώθηκε φάουλ ο Άντερσον Βαρεχάο (13 ποντ., 5/9 σουτ, 12 ριμπ., 28:40), αλλά χρειάστηκαν 4:30 αγωνιστικά λεπτά, για να πετύχουν πόντο! Με buzzer-beater του Λου Ουίλιαμς, όμως, ολοκλήρωσαν την τρομερή ανατροπή στη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο τελείωσαν με 56-54. Ακολούθησε +18 στο τρίτο 12λεπτο και +19 στο τέταρτο για την άνοδο στο 11-2, ενώ ο Ουίλιαμς ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 36 πόντους, που αποτελεί ρεκόρ καριέρας, ενώ ο Κάιλ Λόουρι «έγραψε» 23 και ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν 20. Όλα αυτά χωρίς τους τραυματισμένους Τζέιμς Τζόνσον (αστράγαλος) και Τάιλερ Χάντσμπροου (ώμος).

Από την πλευρά τους, οι εκπρόσωποι του Οχάιο υποχώρησαν στο 5-7 με τέταρτη διαδοχική ήττα εν τη απουσία του Μάθιου Ντελαβέντοβα (γόνατο). Ο Κέβιν Λοβ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 23 πόντους, αλλά σημείωσε μόλις πέντε στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Κάιρι Έρβινγκ έφτασε στους 21 και ο Λεμπρόν Τζέιμς στους 15 (6/12 σουτ, 10 ασ., 5 λαθ.). Τέλος, ο Τριστάν Τόμπσον διακρίθηκε ανάμεσα στους αναπληρωματικούς με 11.

Άρης: Χωρίς τέσσερις ολοκληρώνει την προετοιμασία του
Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League