Χιούστον Ρόκετς: Μηδέν ο Παπανικολάου, στον πόντο τους 76ερς (videos)

Χάρη σε νικητήριο καλάθι του Τζέιμς Χάρντεν, οι Χιούστον Ρόκετς κέρδισαν με 88-87 τους Φιλαδέλφεια 76ερς στο «Toyota Center».

Ο Κώστας Παπανικολάου έμεινε χωρίς πόντο (0/4 τριπ.), αλλά κατέγραψε τέσσερα ριμπάουντ, δύο ασίστ και δύο κλεψίματα σε 17 λεπτά βοηθώντας τους Τεξανούς να ανέβουν στο 8-1. Πάντως, απαιτήθηκε δύσκολο λέι-απ του Χάρντεν, ο οποίος συμπλήρωσε 35 πόντους, 9.1 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα. Ακολούθησε άστοχο σουτ του Μάικλ Κάρτερ-Ουίλιαμς (13 ποντ., 4/12 σουτ, 27 λεπτ.), ο οποίος αποχώρησε προσωρινά λόγω ενοχλήσεων στο πόδι, αλλά επέστρεψε και πήρε το τελευταίο σουτ των «σίξερς», που έπεσαν στο 0-9.

Πέρα από τον Χάρντεν, ο Ντουάιτ Χάουαρντ είχε 21 πόντους, 16 ριμπάουντ και επτά μπλοκ, ενώ οι Τέρενς Τζόουνς (πόδι) και Πάτρικ Μπέβερλι (οπίσθιος μηριαίος) έμειναν έξω. Από την άλλη αποκλείστηκαν οι Τζόελ Εμπίντ (πόδι), Τζέραμι Γκραντ (αστράγαλος) και Τζέισον Ρίτσαρντσον (πόδι), όπως ο Αλεξέι Σβεντ (μέση), ενώ ο Τόνι Ρότεν αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ των ηττημένων με 19 πόντους, αλλά η ομάδα του Μπρετ Μπράουν απώλεσε τη ψυχραιμία της στα κρίσιμα λεπτά και παρέμεινε χωρίς νίκη στη regular season του 2014-15.

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»