Σικάγο Μπουλς: Ξαναχτύπησε ο Ρόουζ, νίκη με Ράπτορς (videos)

Πρόωρα αποχώρησε ο Ντέρικ Ρόουζ, αλλά οι Σικάγο Μπουλς πέρασαν με 100-93 από το «Air Canada Centre» των Τορόντο Ράπτορς.

Προς το τέλος της αναμέτρησης στον Καναδά, ο 26χρονος πλέι-μέικερ αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο αριστερό πόδι και αποχώρησε κρατώντας το γόνατο, αλλά εν τέλει διαπιστώθηκε τραυματισμός στον οπίσθιο μηριαίο. Σημειώνουμε πως η αποχώρηση δεν προκλήθηκε από επαφή με αντίπαλο, αλλά τον καθιστά τουλάχιστον αμφίβολο για το αυριανό παιχνίδι (16/11, 03:00) με τους Ιντιάνα Πέισερς στο «United Center». Πρόλαβε, πάντως, να δώσει το παρών σε δεύτερο συνεχόμενο ματς έπειτα από τέσσερις αποκλεισμούς σε πέντε αγώνες, ενώ «έγραψε» 20 πόντους (5/14 σουτ) σε 30 λεπτά βοηθώντας στην άνοδο των «ταύρων» στο 7-2. Παράλληλα, οι Ράπτορς υποχώρησαν στο 7-2 χάνοντας σερί πέντε νικών.

Παραγωγικά ξεχώρισε ο Πάου Γκασόλ με 27 πόντους (12/19 διπ.), 11 ριμπάουντ και τρία μπλοκ, ενώ ο Τζίμι Μπάτλερ είχε 21 πόντους (7/10 σουτ), εννέα ριμπάουντ και έξι ασίστ. Ως σύνολο, οι Μπουλς δημιούργησαν διαφορά ασφαλείας στο τρίτο 12λεπτο και την υπερασπίστηκαν στο τέταρτο, αν και ο Κάιλ Λόουρι συμπλήρωσε 20 πόντους, ενώ ο Τζέιμς Τζόνσον ακολούθησε με 16, που συνδύασε με τέσσερα κλεψίματα και ισάριθμα μπλοκ.

Ακόμα, ο Γιόνας Βαλαντσίουνας (8 ποντ., 4/8 σουτ, 8 ριμπ., 23 λεπτ.) αγωνίστηκε χωρίς επίδεσμο στο δεξί χέρι για πρώτη φορά μετά τον αντίστοιχο τραυματισμό, ενώ ο Λάντρι Φιλντς (ίωση) έμεινε πράγματι στα πιτς. Τέλος, ο Τάιλερ Χάντσμπροου (0 ποντ., 0/1 σουτ, 2 ριμπ., 8 λεπτ.) αποχώρησε λόγω τραυματισμού στη μέση ύστερα από άτσαλη πτώση στο παρκέ, αν και απέσπασε έγκριση για επιστροφή στο παρκέ.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!