Μιλγουόκι Μπακς: Θρίαμβος για Αντετοκούνμπο στον ελληνικό «εμφύλιο» (video)

Απώλεσαν το αήττητό τους οι Μέμφις Γκρίζλις του Κώστα Κουφού και του Νικ Καλάθη, καθώς έχασαν με 93-92 από τους Μιλγουόκι Μπακς του απολαυστικού Γιάννη Αντετοκούνμπο στο «BMO Harris Bradley Center».

Με 12 πόντους στην τέταρτη περίοδο, ο «Greek Freak» συμπλήρωσε 18 και αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ των «ελαφιών», ενώ παράλληλα πέτυχε ατομικό ρεκόρ πόντων! Συνολικά είχε 6/10 δίποντα, 0/1 τρίποντα και 6/7 βολές, με την άστοχη βολή να καταγράφεται σε κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού, ενώ πρόσθεσε δύο ριμπάουντ, δύο ασίστ και ένα μπλοκ σε τριάντα λεπτά ως αναπληρωματικός του Τζέισον Κιντ. Ως αναπληρωματικός συνέχισε και Κουφός των ηττημένων και σημείωσε δύο πόντους (1/3 διπ.) σε δέκα λεπτά, στα οποία «έγραψε» επίσης δύο ριμπάουντ και μία ασίστ. Αντίθετα, ο Καλάθης έμεινε στο περιθώριο λόγω της γνωστής τιμωρίας του.

Από την πλευρά του, ο Μπράντον Νάιτ συμπλήρωσε 14 πόντους με τη νικητήρια φάση τριών πόντων στα 1.1 δευτερόλεπτα και διασφάλισε την άνοδο των Μπακς στο 3-4 έπειτα από συναρπαστικό ματς με φινάλε γεμάτο… άστοχες βολές. Ακόμα, ο Τζάρεντ Ντάντλεϊ (5 ποντ., 2/7 σουτ, 21 λεπτ.) επέστρεψε στη βασική πεντάδα σε βάρος του Κένταλ Μάρσαλ, ο οποίος έμεινε εκτός rotation, ενώ ο Κρις Μίντλετον (4 ποντ., 2/4 σουτ, 12 λεπτ.) επανήλθε στο rotation ένδεκα παικτών, αλλά πρόλαβε να δηλώσει σοκαρισμένος από τον παραγκωνισμό του στον χθεσινό αγώνα με τους Ντιτρόιτ Πίστονς. Θυμίζουμε πως απουσίασαν εκ νέου οι Ντάμιεν Ινγκλίς (πόδι) και Τζόνι Ο’ Μπράιαντ (γόνατο).

Για τους ηττημένους, ο Ζακ Ράντολφ ξεχώρισε με 22 πόντους (7/14 σουτ) και 14 ριμπάουντ, ενώ ο Μαρκ Γκασόλ ακολούθησε με 18. Στους 11 σταμάτησε ο Κόρτνεϊ Λι, ενώ ο Ταϊσόν Πρινς γύρισε στο rotation του Ντέιβ Γέργκερ ύστερα από δύο διαδοχικούς παραγκωνισμούς με οκτώ πόντους (3/10 σουτ) σε 27 λεπτά! Εν τέλει, οι «αρκούδες» υποχώρησαν στο 6-1, ενώ πριν από την έναρξη της αναμέτρησης υποβίβασαν τους Τζόρνταν Άνταμς και Τζαρνέλ Στόουκς στους Αϊόβα Ένερτζι, που ανακοίνωσαν την απόκτηση του Ντιάντε Γκάρετ.

Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη αγωνίζονται στο Madrid Open - Η ώρα και το κανάλι των αγώνων
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε τoυς αγώνες επιβίωσης στη Super League
Ο... τελικός ΠΑΟΚ - ΑΕΚ κι ο «μύθος» Πετρούνιας: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
NBA: Πιο σκληροί οι Μάβερικς σε επεισοδιακό ματς, θυρίαρχοι Τίμπεργουλφς – Δείτε τα highlights