Μιλγουόκι Μπακς: Δύσκολη βραδιά με «διψήφιο» Αντετοκούνμπο (video)

Ουδέποτε εξόντωσαν τους ελλιπέστατους Ιντιάνα Πέισερς, αλλά οι Μιλγουόκι Μπακς πέρασαν με 87-81 από το «Bankers Life Fieldhouse».

Ξεπέρασαν αρχικό 7-0 και δημιούργησαν διψήφιο προβάδισμα στο τρίτο 12λεπτο, αλλά η ομάδα του Φρανκ Βόγκελ έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα, πριν υποχωρήσει στο 1-3 με τρίτη συνεχόμενη ήττα. Από την πλευρά τους, οι Μπακς ανέβηκαν στο 2-2 χωρίς τους Τζόνι Ο’ Μπράιαντ (γόνατο) και Ντάμιεν Ινγκλίς (πόδι), ενώ ο Τζέισον Κιντ άφησε τους Κένταλ Μάρσαλ και Νέιτ Ουόλτερς στον πάγκο. Αντίθετα, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πήρε 17 λεπτά, στα οποία σημείωσε ένδεκα πόντους (3/5 διπ., 1/2 τριπ., 2/2 βολ.), ενώ κατέγραψε επίσης τρία ριμπάουντ, μία ασίστ και δύο λάθη.

Συνολικά ξεχώρισε ο Μπράντον Νάιτ, ο οποίος έφτασε στους 23 πόντους (10/16 σουτ) διαλύοντας τα αμυντικά συστήματα του Βόγκελ με περίσσεια άνεση, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως τα «ελάφια» διέκοψαν σερί δεκαέξι συνεχόμενων αρνητικών αποτελεσμάτων σε εκτός έδρας ματς. Για τους ηττημένους, που δεν είχαν τους Τζορτζ Χιλ (γόνατο), Ντέιβιντ Ουέστ (αστράγαλος), Πολ Τζορτζ (πόδι) και Σι Τζέι Ουότσον (πόδι), ο Κρις Κόπλαντ σημείωσε 19 πόντους, ενώ ο Ρόι Χίμπερτ ακολούθησε με 16 και πέντε μπλοκ. Τέλος, ο Ρόντνι Στάκι περιορίστηκε στα 18 λεπτά λόγω νέου τραυματισμού στο πόδι και πέτυχε εννέα πόντους με 3/11 σουτ.

ΑΕΚ: Αποκάλυψε το σλόγκαν των 100 ετών
Stoiximan Super League: Τα ντέρμπι «παίζουν» στην COSMOTE TV
Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ