Κλίβελαντ Καβαλίερς: «Καθάρισε» ο Λεμπρόν στην παράταση (videos)

Αποχώρησε πρόωρα λόγω τραυματισμού ο Ντέρικ Ρόουζ και οι Σικάγο Μπουλς έχασαν με 114-108 από τους Κλίβελαντ Καβαλίερς στην παράταση (98-98 κ.α.).

Ο 26χρονος πλέι-μέικερ χτύπησε μεν στον αριστερό αστράγαλο κατά τη διάρκεια του παρθενικού φετινού ματς του συλλόγου του Σικάγο στο «United Center», αλλά το πρόβλημα δεν φάνηκε ιδιαίτερο σοβαρό, αν και κρίθηκε απαραίτητη η προφύλαξή του στα κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης. Μάλιστα, ο Κερκ Χάινριχ πέτυχε οκτώ συνεχόμενους πόντους εν τη απουσία του και έφερε το σκορ στο 98-93, 47.1 δευτερόλεπτα πριν από το πέρας του τέταρτου 12λεπτου, αλλά οι «καβς», που προγενέστερα απώλεσαν διψήφιο πλεονέκτημα, ισοφάρισαν και προκάλεσαν παράταση, όπου ο Λεμπρόν Τζέιμς σημείωσε τους οκτώ πρώτους πόντους της ομάδας του. Σε συνδυασμό με την αποβολή του Γιοακίμ Νοά (8 ποντ., 13 ριμπ.) λόγω έξι φάουλ, οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα έχοντας μία νίκη και μία ήττα στη regular season του 2014-15.

Συνολικά ο 29χρονος Τζέιμς «έγραψε» 36 πόντους με 14/30 σουτ, ενώ ο Κάιρι Έρβινγκ έφτασε στους 23 και ο Κέβιν Λοβ στους 16, ενώ μάζεψε 16 ριμπάουντ. Από την πλευρά του, ο Τριστάν Τόμπσον είχε επίσης 16 πόντους και 13 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 12 ήταν επιθετικά. Για τους εκπρόσωπους της «πόλης των ανέμων», που στερήθηκαν εκ νέου των υπηρεσιών του Τζίμι Μπάτλερ (αντίχειρας), ο Ρόουζ πρόλαβε 20 πόντους, όσους συμπλήρωσε ο Χάινριχ, ενώ ο Πάου Γκασόλ έφτασε στους 15 (6/18 διπ.) και στα εννέα ριμπάουντ.

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ