Φίνιξ Σανς: Χαλαρά στην Ουάσινγκτον (video)

Το τελικό 99-93 δεν περιγράφει την ευκολία, με την οποία οι Φίνιξ Σανς πέρασαν από το «Verizon Center» των Ουάσινγκτον Ουίζαρντς.

Ήταν η τρίτη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη και η πέμπτη συνολικά, ενώ στα της εξέλιξης του σκορ οι «ήλιοι» δημιούργησαν +25 με «σκληρή» άμυνα και ο Έρικ Μπλέντσο συμπλήρωσε 23 πόντους (8/18 σ., 7 ασ., 6 ρ., 3 κλ., 7 λ.) με καταλυτικό τρίποντο, όταν οι Ουίζαρντς μείωσαν σε 93-90 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Ακολούθησαν δύο βολές του Τζέραλντ Γκριν (18 π., 2/6 δ., 3/7 τρ.), ενώ συνολικά ξεχώρισε ο Γκόραν Ντράγκιτς (25 π., 11/17 σ., 7 ρ., 6 ασ.). Έτσι, η ομάδα του Τζεφ Χόρνασεκ ανέβηκε στο 43-29 χωρίς τους τραυματισμένους Λεάντρο Μπαρμπόσα και Εμέκα Οκαφόρ, ενώ οι «μάγοι» υποχώρησαν στο 36-35 εν τη απουσία του Νενέ, αν και ο Τζον Ουόλ «έγραψε» 29 πόντους (10/22 σ.), ο Μάρτσιν Γκορτάτ 17 (8/11 σ.) και ο Τρέβορ Αρίζα 14. Τέλος, ο Μπράντλι Μπιλ (8 π., 3/11 σ.) αποχώρησε προσωρινά στο πρώτο ημίχρονο λόγω τραυματισμού στο αριστερό ισχίο, αλλά επέστρεψε στο δεύτερο ως αναπληρωματικός του Μαρτέλ Ουέμπστερ (10 π., 3/4 τρ.).

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο OnsportsTV.

Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)