Ατλάντα Χοκς: «Φρέναραν» Αντετοκούμπο και Μπακς (videos)

Στο θετικό ξεκίνημά του έμεινε ο Γιάννης Αντετοκούμπο μαζί με τους Μιλγουόκι Μπακς, που ηττήθηκαν με 102-97 στο «Philips Arena» των Ατλάντα Χοκς.

Ο Έλληνας rookie ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με πέντε πόντους (0/0 δ., 1/4 τρ., 2/2 β.) σε 25:46, ενώ έκανε ένα κλέψιμο, μάζεψε τέσσερα ριμπάουντ και μοίρασε πέντε ασίστ, εκ των οποίων οι τέσσερις σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο και συνέβαλαν καταλυτικά σε δημιουργία διψήφιας διαφοράς υπέρ των «ελαφιών». Ειδικότερα, οι Μπακς μπήκαν μπροστά με 47-37, 4:41 πριν τη λήξη του ημιχρόνου και έφτασαν στο 53-40, αλλά αρκέστηκαν στο 53-47 του 24λεπτου. Στην τρίτη περίοδο, τα «γεράκια» ολοκλήρωσαν την ανατροπή, αλλά έμειναν ξανά πίσω στο σκορ, πριν «καθαρίσουν» το ματς και προωθηθούν στο 28-35 εν τη απουσία του Λου Ουίλιαμς, του Γκουστάβο Αγιόν, του Τζον Τζένκινς και του Αλ Χόρφορντ, ο οποίος πριν το ματς ξεκαθάρισε πως δεν πρόκειται να ξαναπαίξει μέσα στο 2013-14.

Παραγωγικά ξεχώρισε ο Τζεφ Τιγκ, αφού έφτασε στους 22 πόντους (5/7 δ., 2/3 τρ., 8 ασ., 7 λ.) με συνεχόμενα σημαντικά καλάθια στα τελευταία λεπτά, στα οποία έδρασε μαζί με τον Κάιλ Κόρβερ, που συμπλήρωσε 15 (1/1 δ., 3/5 τρ., 2 κλ.), ενώ ο Πολ Μίλσαπ «έγραψε» 17 και ο Ντε Μαρ Κάρολ 15. Για τους Μπακς, που υποχώρησαν στο 13-52 χωρίς τους Λάρι Σάντερς και Κάρλος Ντελφίνο στη σύνθεσή τους, ο Ερσάν Ιλιασόβα επέστρεψε στη δράση με 22 πόντους (10/20 σ., 10 ρ.), ενώ ακολούθησαν οι Μπράντον Νάιτ με 20 (6/13 σ.), Τζον Χένσον με 12 (5/6 σ.) και Τζεφ Άντριεν με άλλους 12 (5/10 σ.).

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο OnsportsTV

Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας
Στο Βερολίνο, με στάση Βελιγράδι, θα είναι… ωραία!
Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον