Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ: Νέα εβδομαδιαία διάκριση για Ντουράντ

Για πέμπτη φορά εντός του 2013-14, ο Κέβιν Ντουράντ των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ αναδείχθηκε κορυφαίος παίκτης της εβδομάδας για τη Δύση.

Την αντίστοιχη πρωτιά της Ανατολής για την εβδομάδα 03-09/02 κατέλαβε ο Τζάρεντ Σάλιντζερ των Μπόστον Σέλτικς χάρη σε μέσους όρους 20.3 πόντων, 12.7 ριμπάουντ και 1.7 μπλοκ σε τρία ματς, ενώ ο Ντουράντ είχε 31.8 πόντους, 9.0 ασίστ και 8.0 ριμπάουντ σε τέσσερα παιχνίδια. Παράλληλα, ο Πιερ Τζάκσον των Αϊντάχο Σταπίντ αναδείχθηκε κορυφαίος παίκτης της D-League για την περασμένη εβδομάδα πετυχαίνοντας 58 πόντους σε έναν αγώνα, μεταξύ άλλων.

Όσον αφορά τις «βροντές», αύριο (12/02, 05:00) συνεχίζουν τη regular season αντιμετωπίζοντας τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς στο «Moda Center» χωρίς τον Ράσελ Ουέστμπρουκ, ενώ ο Μο Ουίλιαμς των εκπρόσωπων του Όρεγκον παραμένει εκτός ομάδας λόγω σοβαρής ασθένειας της αδελφής του, οπότε δεν υπολογίζεται από τον Τέρι Στοτς. Τέλος, ο Λα Μάρκους Όλντριτζ ομολόγησε πως νιώθει γενική καταπόνηση στο σώμα του, αλλά δε φαίνεται πως θα χάσει κάποιο ματς των Μπλέιζερς.