Ορλάντο Μάτζικ: Νίκη-σοκ με Θάντερ (videos)

Χάρη σε buzzer-beater του Τόμπιας Χάρις, οι Ορλάντο Μάτζικ κέρδισαν τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ με 103-102 στο «Amway Center».

O 21χρονος φόργουορντ ολοκλήρωσε αιφνιδιασμό καρφώνοντας έπειτα από ασίστ του Μο Χάρκλες (1 π., 0/2 σ., 3 ασ., 21:46), ώστε να ανεβάσει την ομάδα του Ζακ Βον και να συμπληρώσει 18 πόντους (6/17 σ.). Σε αμυντικό επίπεδο ανέλαβε το μαρκάρισμα του Κέβιν Ντουράντ, ο οποίος είχε 29 πόντους (10/22 σ., 12 ασ., 5 ρ., 6 λ., 40:13), αλλά αστόχησε στην προτελευταία φάση του αγώνα, εξέλιξη που επέτρεψε στον Χάρις να ρίξει στο 40-12 τους Θάντερ, που στερήθηκαν εκ νέου των υπηρεσιών του Ράσελ Ουέστμπρουκ. Το αποτέλεσμα δεν ήταν αναμενόμενο, ούτε οι 36 πόντοι των αναπληρωματικών του Βον, ανάμεσα στους οποίους ξεχώρισε ο Βίκτορ Ολαντίπο με 14 πόντους (5/7 σ.), ενώ ο Άαρον Αφλάλο πρόσθεσε 16 (3/11 σ.), ο Γκλεν Ντέιβις 14 (7/8 σ.), ο Νίκολα Βούτσεβιτς 10 (4/12 σ., 10 ρ.) και ο Τζαμίρ Νέλσον 9.

Από την άλλη, ο Σερζ Ιμπάκα συνέχισε τις παραγωγικές εμφανίσεις με 26 πόντους (10/13 σ., 6 ρ., 5 μπλ.), ενώ ο Ρέτζι Τζάκσον είχε 12 (4/14 σ.). Από 8 πέτυχαν οι Τάμπο Σεφολόσα και Τζέρεμι Λαμπ, ενώ η ομάδα του Σκοτ Μπρουκς ολοκλήρωσε την προσπάθειά της με 50.7% στα σουτ εντός παιδιάς, αλλά απώλεσε σερί δύο θετικών αποτελεσμάτων.

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο OnsportsTV

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»