Ουάσινγκτον Ουίζαρντς: «Ισοπέδωσαν» τους Καβαλίερς (video)

Δημιούργησαν διψήφιο προβάδισμα από το πρώτο 12λεπτο, αλλά οι Ουάσινγκτον Ουίζαρντς αρκέστηκαν σε 98-91 στο «Quicken Loans Arena» των Κλίβελαντ Καβαλίερς.

Αν και έφτασαν στο +27 κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου, οι «μάγοι», που στερήθηκαν των υπηρεσιών των τραυματισμένων Τρέβορ Αρίζα, Αλ Χάρινγκτον, Ότο Πόρτερ Τζούνιορ και Κρις Σίνγκλετον, κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν αντεπίθεση διαρκείας των εκπρόσωπων του Οχάιο στο τέταρτο 12λεπτο, αφού το σκορ έγινε 86-82, 2:56 πριν από το φινάλε της αναμέτρησης. Ωστόσο, η ομάδα του Ράντι Ουίτμαν επιβίωσε και ανέβηκε στο 4-7 ρίχνοντας παράλληλα τους Καβαλίερς στο 4-8.

Παραγωγικά διακρίθηκαν οι Μπράντλι Μπιλ με 26 πόντους (9/20 σουτ) και Νενέ με 24 (10/16), αλλά ο Μάρστιν Γκορτάτ (8 π., 3/7 σ., 6 ρ., 2 μπλ.) ευστόχησε σε δύο κρίσιμες βολές στο τέλος του αγώνα, ενώ οι Τζον Ουόλ και Μαρτέλ Ουέμπστερ πρόσφεραν από 15 πόντους. Από την άλλη ξεχώρισε ο Κάιρι Έρβινγκ με 28 πόντους (9/14 σουτ), αλλά ο Σι Τζέι Μάιλς (2:31, 0/1 σ., 0 π.) αποχώρησε με τραυματισμό στο δεξί πόδι και ο Ντίον Ουέιτερς έμεινε στους 11 πόντους με 2/13 σουτ, ενώ οι Κάρικ Φέλιξ και Τάιλερ Ζέλερ παρέμειναν εκτός της 13άδας του Μάικ Μπράουν εξαιτίας τραυματισμού.

Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη