Ουάσινγκτον Ουίζαρντς: «Αγάπησαν» τον Λοβ (video)

Σημαντική «ανάσα» πήραν οι Ουάσινγκτον Ουίζαρντς ξεπερνώντας νέο double-double του Κέβιν Λοβ στο πλαίσιο του 104-100 επί των Μινεσότα Τίμπεργουλφς στο «Verizon Center».

Ο Αλ Χάρινγκτον έχασε τρίτο συνεχόμενο αγώνα και ο Τρέβορ Αρίζα δεύτερο, ενώ οι Ότο Πόρτερ Τζούνιορ και Κρις Σίνγκλεντον είναι στα πιτς από το ξεκίνημα της σεζόν, αλλά η ομάδα του Ράντι Ουίτμαν διέκοψε σερί αρνητικών αποτελεσμάτων και ανέβηκε στο 3-7, τη στιγμή που οι Τίμπεργουλφς υποχώρησαν στο 7-5 στο ξεκίνημα επταημέρου με πέντε παιχνίδια. Μάλιστα, οι Ουίζαρντς ήταν πίσω με 63-51 στο ημίχρονο, αλλά προηγήθηκαν με 86-85 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και απάντησαν με νικητήριο, όπως αποδείχθηκε, τρίποντο του Μαρτέλ Ουέμπστερ στα 42 δευτερόλεπτα, το οποίο διαμόρφωσε το 100-98.

Παραγωγικά ξεχώρισαν οι Μπράντλι Μπιλ με 25 πόντους (9/21 σουτ) και Νενέ με 20 (7/12 σουτ), ενώ ο Τζον Ουόλ είχε 14 πόντους (5/17 σουτ) και 16 ασίστ, εκ των οποίων οι 8 καταγράφηκαν εντός του επιμέρους 30-18 του τρίτου 12λεπτου. Από την πλευρά του, ο Ουέμπστερ σημείωσε 17 πόντους, ο Μάρτσιν Γκορτάτ 14 και ο Γιαν Βέσελι 8. Στα της ομάδας του Ρικ Έιντελμαν, ο Λοβ πέτυχε το 11ο φετινό double-double του με 25 πόντους (8/17 σουτ) και 11 «σκουπίδια», αν αρκέστηκε σε έναν πόντο στη δεύτερη περίοδο, ενώ ο Κόρεϊ Μπρούερ έφτασε στους 16 πόντους (7/17 σουτ), ο Νίκολα Πέκοβιτς στους 13 (5/10 σουτ), ο Χοσέ Μπαρέα στους 12 (5/10 σουτ), ο Κέβιν Μάρτιν στους 11 (4/17 σουτ), ο Ρίκι Ρούμπιο στους 10 (3/5 σουτ), ο Ρόμπι Χάμελ στους 7 (2/3 σουτ) και ο Ντάντε Κάνινγχαμ στους 6 (3/5 σουτ).

Παναθηναϊκός AKTOR: Αποθέωση για τον Εργκίν Αταμάν - «Τον αναγέννησε από τις στάχτες του»
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ: Οι διαιτητές του Game 5 στο ΟΑΚΑ
ΑΕΚ: Στη Σουηδία για τον Πίττα - Τι είπε ο Κύπριος φορ που σκόραρε δύο γκολ
Κιλιάν Εμπαπέ: Πιέσεις του Εμανουέλ Μακρόν στη Ρεάλ Μαδρίτης για να παίξει στους Ολυμπιακούς Αγώνες