Φίνιξ Σανς: Στο… χαλαρό τους Μπλέιζερς (video)

Αν θέλουν χαμηλή θέση στη συνολική κατάταξη, οι Φίνιξ Σανς πρέπει να… ξεφορτωθούν τον Γκόραν Ντράγκιτς, που είχε 26 πόντους στο 104-91 επί των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς.

Οι «ήλιοι» είναι ανάμεσα στις ομάδες, που θεωρητικά επιδιώκουν ψηλή θέση στο ντραφτ του επόμενου καλοκαιριού μέσω χαμηλής κατάταξης στη νέα regular season του NBA, αλλά ξεκίνησαν το πρωτάθλημα με εύκολη νίκη σε βάρος των Μπλέιζερς. Πήραν διψήφια διαφορά από το πρώτο 12λεπτο και ξέφυγαν εκ νέου, όταν το σκορ έγινε 52-51 κατά τη διάρκεια του τρίτο 12λεπτου. Άλλωστε, τον Ντράγκιτς (12/21 σουτ, 9 ασίστ, 6 ριμπάουντ) συνόδευσαν οι Έρικ Μπλέντσο με 22 πόντους (7/12 σουτ), 6 ασίστ και 7 ριμπάουντ, ενώ ο πρώην φόργουορντ του Άρη, Πι Τζέι Τάκερ, σημείωσε 18 πόντους (7/13 σουτ), όλους στο δεύτερο ημίχρονο.

Ακόμα, ο Μάιλς Πλαμλί διέπρεψε ως βασικός σέντερ με 18 πόντους (8/14 σουτ), 15 ριμπάουντ και 3 μπλοκ, τη στιγμή που ο ανέτοιμος Άλεξ Λεν αρκέστηκε σε 2 πόντους (1/1 σουτ) σε 8:04. Στους 7 πόντους έφτασε ο Τσάνινγκ Φράι (3/7 σουτ) ως βασικός πάουερ φόργουορντ εν τη απουσία του τιμωρημένου Μαρκίεφ Μόρις, ενώ ο Μάρκους Μόρις πέτυχε 6 πόντους (3/9 σουτ) και Τζέραλντ Γκριν 5 (2/3 σουτ). Επίσης, ο Τζεφ Χόρνασεκ, που έκανε νικηφόρο ντεμπούτο, άφησε τους Ντιόντε Κρίστμας και Ις Σμιθ, μεταξύ άλλων, στον πάγκο.

Την ίδια ώρα, ο Τέρι Στοτς δε χρησιμοποίησε τους Άλεν Κραμπ, Μέγερς Λέοναρντ, Βίκτορ Κλαβέρ και Ουίλ Μπάρτον, ενώ εκτός έμειναν και οι τραυματισμένοι Ερλ Ουότσον και Σι Τζέι Μακ Κόλουμ. Πάντως, ο Ντάμιαν Λίλαρντ ξεκίνησε τη σεζόν με 32 πόντους (10/20 σουτ) και ο Λα Μάρκους Όλντριτζ με 28 (12/22 σουτ), ενώ ο Νικολά Μπατούμ αρκέστηκε σε 7 πόντους (3/9 σουτ), αλλά μάζεψε 9 «σκουπίδια», τη στιγμή που ο ταλαιπωρημένος Ουές Μάθιους σημείωσε 9 πόντους (3/9 σουτ). Τέλος, ο Ρόμπιν Λόπεζ έμεινε στους 3 (1/4 σουτ) ως βασικό σέντερ, ενώ ο Τόμας Ρόμπινσον είχε 4 (2/3 σουτ) από τους 12 πόντους των αναπληρωματικών.

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ