Φιλικά προετοιμασίας: Διπλό «πλήγμα» για Νικς (videos)

Έφτασε στους 22 πόντους σε «εντός έδρας» νίκη ο Καρμέλο Άντονι, αλλά οι Ίμαν Σουμπέρτ και Πάμπλο Πριτζιόνι αποχώρησαν πρόωρα από το 98-89 επί των Ουάσινγκτον Ουίζαρντς.

Το φιλικό προετοιμασίας έγινε στη Βαλτιμόρη, όπου μεγάλωσε ο «Μέλο», ο οποίος φρόντισε να χαροποιήσει τους θεατές πραγματώνοντας θετική εμφάνιση. Ωστόσο, ο Σουμπέρτ αποχώρησε με πρόβλημα στον δεξιό αγκώνα, το οποίο δεν θεώρησε σοβαρό, όταν μίλησε με δημοσιογράφους μετά το ματς, ενώ ο Πριτζιόνι βρέθηκε στο περιθώριο μετά από τραυματισμό στον αριστερό αγκώνα! Έτσι, ο Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ «άρπαξε» 36 λεπτά και έφτασε στους 14 πόντους, ενώ ο Αντρέ Μπαρνιάνι κατέγραψε 13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 μπλοκ σε 25 λεπτά. Στα των «πρωτευουσιάνων», ο Νενέ δε χρησιμοποιήθηκε, ενώ ο ελληνικής καταγωγής ιδιοκτήτης, Τεντ Λέονσις, εκτίμησε πως ο Ότο Πόρτερ Τζούνιορ θα μείνει έξω για δύο ακόμα εβδομάδες. Ακόμα, ο φορμαρισμένος Μπράντλι Μπιλ πέτυχε 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 30 λεπτά, ενώ ο Τζον Ουόλ είχε 14 πόντους, 2 κλεψίματα και 8 ασίστ, χωρίς να υποπέσει σε λάθος.

Τραυματισμό κληρονόμησε και ο Γκόραν Ντράγκιτς των Φίνιξ Σανς, ο οποίος αποχώρησε από το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου στο φιλικό με τους Σακραμέντο Κινγκς με πρόβλημα στον ταλαιπωρημένο αριστερό αστράγαλο, αλλά δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμα η σοβαρότητα του τραυματισμού. Στο ίδιο το ματς, που έγινε στο «Sleep Train Arena», οι «βασιλιάδες» κέρδισαν με 107-90 χάρη σε 29 πόντους (8/15 σουτ), 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 μπλοκ του Ντε Μάρκους Κάζινς, ενώ ο Τζίμερ Φρεντέτ ευστόχησε σε 5 τρίποντα και έφτασε στους 23 πόντους, τη στιγμή που ο Γκρέιβις Βάσκεθ σημείωσε 10 πόντους και οι Αϊσάια Τόμας έμεινε στους 4 με 2/9 σουτ. Για τους «ήλιους», ο Μαρκίεφ Μόρις πέτυχε 15 πόντους, ενώ οι Μάρτσιν Γκορτάτ και Έρικ Μπλέντσο από 12.

Σε άλλο φιλικό προετοιμασίας, οι Μπρούκλιν Νετς ανέβασαν το #5 του Τζέισον Κιντ στην οροφή του «Barclays Center», πριν διασύρουν τους Μαϊάμι Χιτ με 86-62. Ξεχώρισε ο Μπρουκ Λόπεζ με 14 πόντους σε 24 λεπτά, ενώ ο Πολ Πιρς έδειξε πάθος απέναντι στον Λεμπρόν Τζέιμς μαρκάροντας τον αντίπαλό του με ιδιαίτερα σκληρό τρόπο και ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 6 πόντους (2/8 σουτ), 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 26 λεπτά. Από την άλλη, οι Τζέιμς και Κρις Μπος πέτυχαν από 16 πόντους, ενώ ο Ντουέιν Ουέιντ απέσπασε νέο ρεπό από τον Έρικ Σποέλστρα.

Από την πλευρά τους, οι Σαν Αντόνιο Σπερς κατέβαλαν τους Ατλάντα Χοκς με 106-104 στο «Philips Arena» χάρη σε νικητήριο καλάθι του άλλοτε φόργουορντ/σέντερ του Ίκαρου Καλλιθέας, Άρον Μπέινς, μετά από ασίστ του Πατ Μιλς, τρία δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Συνολικά ξεχώρισε ο Τιμ Ντάνκαν με 16 πόντους (7/12 σουτ) σε 19 λεπτά, ενώ ο Τόνι Πάρκερ είχε 17 πόντους (6/10 σουτ) σε 20 λεπτά, ο Μάρκο Μπελινέλι 13 και ο Μανού Τζινόμπιλι 11. Για τα «γεράκια», που βρέθηκαν πίσω με διαφορά 14 πόντων στην τρίτη περίοδο, ο Κάιλ Κόρβερ «έγραψε» 5 τρίποντα και 26 πόντους (10/15 σουτ), ο Τζεφ Τιγκ 15 πόντους, ο Ντε Μαρ Κάρολ 14, ο Αλ Χόρφορντ 13 συν 11 ριμπάουντ, ενώ double-double πέτυχε και ο Πολ Μίλσαπ με 10 πόντους και 11 «σκουπίδια». Επίσης, ο Τζάρεντ Κάνινγχαμ σημείωσε 11 πόντους, ενώ ο Ντένις Σρόντερ αποκλείστηκε λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο.

Ο Μπράιαν Ρόμπερτς πέτυχε 12 από τους 14 πόντους του κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου, ανάμεσα στους οποίους ήταν το νικητήριο καλάθι του 105-102 των Νιου Ορλίνς Πέλικανς σε βάρος των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ στην Τούλσα, με το οποίο οι «πελεκάνοι» έκαναν το 5-0 στη φετινή preseason! Από την πλευρά του, ο Έρικ Γκόρντον εντάχθηκε στη βασική πεντάδα του Μόντι Ουίλιαμς και ντεμπούταρε με 21 πόντους σε ισάριθμα λεπτά, ενώ ο φορμαρισμένος Άντονι Ντέιβις συνέβαλε με 18 πόντους (6/14 σουτ), 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ σε 32 λεπτά. Για τις «βροντές», ο rookie Στίβεν Άνταμς «έγραψε» 10 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ σε 34 λεπτά, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ ξεπέρασαν νωθρό ξεκίνημα σημειώνοντας 25 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Τζέρεμι Λαμπ είχε 12 πόντους σε 29 λεπτά, ο Ρέτζι Τζάκσον άλλους 12 πόντους μαζί με 9 ασίστ και ο Σερζ Ιμπάκα 11 πόντους.

Τέλος, οι Κλίβελαντ Καβαλίερς απέκλεισαν τον Σι Τζέι Μάιλς την ύστατη ώρα λόγω τραυματισμού στο αριστερό πόδι, ενώ ο Άντριου Μπάινουμ προπονήθηκε με επαφές, λίγα λεπτά πριν από την έναρξη του φιλικού 96-84 επί των Ντιτρόιτ Πίστονς στο «Quicken Loans Arena». Παραγωγικά διακρίθηκε ο Κάιρι Έρβινγκ με 15 πόντους, ενώ ο Σεργκέι Καράσεφ ντεμπούταρε με 10 πόντους (4/7 σουτ), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ και… 6 φάουλ σε 34 λεπτά. Ακόμα, ο Άντονι Μπένετ πέτυχε 14 πόντους (4/4 σουτ) και ο Τριστάν Τόμπσον 11 (5/13 σουτ) μαζί με 7 ριμπάουντ. Για τα «πιστόνια», ο Γκρεγκ Μονρό σημείωσε 16 πόντους και ο Τζος Σμιθ 12 (5/13 σουτ), μαζί με 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 μπλοκ σε 32 λεπτά. Παράλληλα, ο Τσόνσι Μπίλαπς επανήλθε στη δράση με 10 πόντους (3/9 σουτ) σε 28 λεπτά, ο Αντρέ Ντράμοντ αρκέστηκε σε 8 πόντους (4/7 σουτ) και 11 ριμπάουντ σε 34 λεπτά, ενώ ο Ουίλ Μπάινουμ «έγραψε» 12 πόντους σε 30 λεπτά.

Σακραμέντο Κινγκς-Φίνιξ Σανς 107-90

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι