Μπρούκλιν Νετς: Καθυστέρηση των Μπουλς ή απαρχή ανατροπής (videos)

Οι Μπρούκλιν Νετς διέσυραν τους Σικάγο Μπουλς με 110-91 στο «Barclays Center» και εξασφάλισαν έκτο ματς στα φετινά playoffs, που θα διεξαχθεί στο «United Center».

Το σκορ ήταν 52-44 στο ημίχρονο και 77-73 στο τέλος του τρίτου 12λεπτου, ενώ οι Μπουλς μείωσαν σε 85-84, 8:15 πριν από το φινάλε της αναμέτρησης με τρίποντο του Μάρκο Μπελινέλι. Ακολούθησαν τέσσερις πόντοι του Αντράι Μπλάτσε και αντιαθλητικό φάουλ του Μπελινέλι, τα οποίο πρόσφεραν απόσταση ασφαλείας στους Νεοϋορκέζους. Μετά το 98-90 στα 4:01, οι «ταύροι» παράτησαν το ματς έχοντας στο μυαλό τους τον αγώνα της Μεγάλης Πέμπτης (03/04, 03:00), στον οποίο θα έχουν πλεονέκτημα έδρας και δεύτερη ευκαιρία πρόκρισης στον δεύτερο γύρο της postseason, όπου περιμένουν οι Μαϊάμι Χιτ.

Παραγωγικά ξεχώρισε ο Μπρουκ Λόπεζ με 28 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Ντερόν Ουίλιαμς είχε 23 πόντους και 10 ασίστ με θετικότατη παρουσία στο τρίτο 12λεπτο. Ακολούθησαν οι Μπλάτσε με 13 πόντους, Τζέραλντ Ουάλας με 12, Τζο Τζόνσον με 11, Σι Τζέι Ουότσον με άλλους 11 και ο Κρις Χάμφρις με 8, ενώ ο Ρέτζι Έβανς «έγραψε» 4 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους «ταύρους», που στερήθηκαν των υπηρεσιών του Κερκ Χάινριχ, ο Νέιτ Ρόμπινσον πέτυχε 20 πόντους όντας βασικός πλέι-μέικερ και ο Τζίμι Μπάτλερ 18, αν και αποχώρησε προσωρινά εξαιτίας τραυματισμού στο δεξί γόνατο. Τέλος, ο Λουόλ Ντενγκ σημείωσε 12 πόντους, ο Γιοακίμ Νοά 11, ο Κάρλος Μπούζερ 10, ο Μπελινέλι 8, ο Ναζρ Μοχάμεντ 6, ο Ταζ Γκίμπσον 4 και ο Μαρκίς Τιγκ 2, ενώ ο Ριπ Χάμιλτον έμεινε εκτός rotation για μία ακόμα βραδιά.

Εργκίν Αταμάν: «Έφυγε» από τη ζωή ο πατέρας του - Η ανακοίνωση της ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR
EOKAN: «Καμία ενημέρωση για θετικό δείγμα ποδοσφαιριστή της Εθνικής Ελλάδας»
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ