Λος Άντζελες Κλίπερς: «Κατέστρεψαν» τους Μπόμπκατς (video)

Έμειναν μεν πίσω στο τέλος του πρώτου 12λεπτου, αλλά οι Λος Άντζελες Κλίπερς έφτασαν στο 106-84 επί των Σάρλοτ Μπόμπκατς προσφέροντας παράλληλα θέαμα.

Συγκεκριμένα, οι «αγριόγατες» ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο της αναμέτρησης στο «Staples Center» με υπέρ τους 30-24, αλλά το ημίχρονο έληξε 54-45 υπέρ των Κλίπερς. Άλλωστε, ο Μπλέικ Γκρίφιν πέτυχε 17 από τους 24 πόντους του στο πρώτο 24λεπτο ευνοούμενος από το ατομικό ξέσπασμά του στο δεύτερο 12λεπτο. Η διαφορά πήρε ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στο δεύτερο 24λεπτο, οπότε η ομάδα του Βίνι Ντελ Νέγκρο ανέβηκε εύκολα στο 41-18 με την 6η νίκη σε 7 παιχνίδια.

Πλην του Γκρίφιν, ο Ματ Μπαρνς «έγραψε» 17 πόντους με 6/10 σουτ, ο Καρόν Μπάτλερ 16 και ο Ντε Αντρέ Τζόρνταν 13 συν 4 μπλοκ. Αντίθετα, ο Κρις Πολ περιορίστηκε στους 7 πόντους, αλλά μοίρασε 13 ασίστ, τη στιγμή που οι Μπόμπκατς είχαν 17… συνολικά. Ακόμα, ο Τσόνσι Μπίλαπς έμεινε στους 3 πόντους με 1/6 σουτ, ενώ ο Γκραντ Χιλ είχε 7 πόντους, ο Λαμάρ Όντομ 6, ο Ουίλι Γκριν 6, ο Ράιαν Χόλινς 4 και Ρόνι Τουριάφ 3. Σημειώνουμε επίσης πως ο Έρικ Μπλέντσο αποκλείστηκε την ύστατη ώρα λόγω ενοχλήσεων στη γάμπα, οπότε προστέθηκε στο απουσιολόγιο μαζί με τον Τζαμάλ Κρόφορντ.

Από την πλευρά τους, οι εκπρόσωποι της Βόρειας Καρολάινα υποχώρησαν στο 13-44 με τη 4η σερί ήττα και τη 12η σε 14 αγώνες. Πάντως, ο Τζέραλντ Χέντερσον συνέχισε ανοδικά μ ε 24 πόντους (12/19 σουτ), ενώ ο Κέμπα Ουόλκερ «έγραψε» 15, ο Μπάιρον Μάλινς 13, ο Ραμόν Σέσιονς 11 και ο Τζος Μακ Ρόμπερτς 10.