Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς: Από το -21 με Μάβερικς (videos)

Οι Ντάλας Μάβερικς προηγήθηκαν με 73-53 στα μέσα του τρίτου 12λεπτου, αλλά έχασαν με 106-104 από τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς στο «Rose Garden».

Μάλιστα, οι Τεξανοί ήταν μπροστά με 69-48, 7:44 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου μετά από ξεκίνημα με επιμέρους σκορ 10-4 στο δεύτερο ημίχρονο. Ωστόσο, οι Μπλέιζερς αντέδρασαν και μείωσαν σε 80-74 στο τέλος του 12λεπτου και πέρασαν μπροστά με 90-88, 6:43 πριν από το φινάλε χάρη σε 4 συνεχόμενους πόντους του Σάσα Πάβλοβιτς!

Στη συνέχεια, οι «μαβς» αποσπάστηκαν εκ νέου και έφτασαν στο 101-94, δύο λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, αλλά ο Νικολά Μπατούμ ισοφάρισε σε 101-101 με τρίποντο, 28 δεύτερα πριν από το τέλος. Ακολούθησε εύστοχο σουτ τριών πόντων του Ντιρκ Νοβίτσκι, πριν ισοφαρίσει με αντίστοιχη προσπάθεια ο Λα Μάρκους Όλντριτζ στο 0:04! Μόλις ένα δευτερόλεπτο πριν από το τέλος ο Ο Τζέι Μέιο υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ και ο Όλντριτζ «σφράγισε» μία απίστευτη νίκη για την ομάδα του Τέρι Στοτς με δύσκολο δίποντο!

Έστω και με περιπετειώδη τρόπο, λοιπόν, οι Μπλέιζερς προωθήθηκαν στο 23-22. Ξεχώρισαν ο Όλντριτζ με 29 πόντους συν 13 ριμπάουντ και ο Τζέι Τζέι Χίκσον με 26 πόντους συν 15 ριμπάουντ. Στους 17 έφτασε ο Μάθιους, ενώ οι Ντάμιαν Λίλαρντ και Νικολά Μπατούμ σημείωσαν από 10 πόντους με 3/11 και 4/14 σουτ, αντίστοιχα. Από την πλευρά του, ο Πάβλοβιτς είχε 4, αλλά ήταν όλοι «καυτοί».

Στους 26 πόντους με 11/21 σουτ έφτασε ο Νοβίτσκι, ενώ ο Ντάρεν Κόλισον «έγραψε» 17 και ο Μέιο 15. Οι δύο τελευταίοι, μάλιστα, μοίρασαν από 9 ασίστ. Ακόμα, ο Σον Μάριον πέτυχε 12 πόντους και ο Μπέρναρντ Τζέιμς 10. Στους 9 σταμάτησε ο Βινς Κάρτερ και στους 8 ο Μπράντον Ράιτ ξεχωρίζοντας ανάμεσα στους αναπληρωματικούς του Ρικ Καρλάιλ. Τέλος, ο Κρις Κέιμαν αποκλείστηκε από το ματς λόγω διάσεισης, η οποία ενδέχεται να τον αφήσει εκτός δράσης για καιρό.

Ο Τζο Μπαίντεν θα τιμήσει την Κέιτι Λεντέκι με το Προεδρικό Μετάλλιο της Ελευθερίας