Ντιτρόιτ Πίστονς: Τιμώρησαν τους Χιτ (video)

Προηγήθηκαν με δεκαπέντε πόντους στο πρώτο 12λεπτο, αλλά οι Μαϊάμι Χιτ δεν άντεξαν χωρίς τον Ντουέιν Ουέιντ και ηττήθηκαν με 109-99 από τους Ντιτρόιτ Πίστονς στο «Palace».

To… κακό για τους πρωταθλητές NBA φάνηκε από το δεύτερο 12λεπτο. Ο Λόρενς Φρανκ χρησιμοποίησε κυρίως αναπληρωματικούς και ο Ουίλ Μπάινουμ πιστοποίησε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση μετά τους 31 πόντους με τους Ατλάντα Χοκς. Ειδικότερα, τα «πιστόνια» πέτυχαν 41 πόντους, τελείωσαν το 24λεπτο με 58-52 και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα. Έτσι προωθήθηκαν στο 10-22 και έριξαν τους Χιτ στο 20-7.

Επίσης οι εκπρόσωποι του Μαϊάμι δεν σκόραραν στα πρώτα 4:13 του δεύτερου ημιχρόνου, οπότε έμειναν πίσω με 15 πόντους διαφορά. Οι Πίστονς, μάλιστα, έφτασαν στο +17 εντός της τρίτης περιόδου. Ξεχώρισε ο Μπάινουμ με 25 πόντους (10/16 σουτ) και 10 ασίστ. Μάλιστα ο 29χρονος πλέι-μέικερ «έγραψε» 13 στο τέταρτο 12λεπτο, ενώ μαζί με τους Τσάρλι Βιγιανουέβα με 18 πόντους, Όστιν Ντέι με 11 και Αντρέ Ντράμοντ με 10 συναρμολόγησε πάγκο 64 πόντων! Από τους βασικούς, ο Κάιλ Σίνγκλερ είχε 12 πόντους και ο Ταϊσόν Πρινς 11. Στους 9 έμεινε ο Τζέισον Μάξιελ, στους 7 ο Μπράντον Νάιτ και στους 6 ο Γκρεγκ Μονρό. Εκτός έμεινε ο Ρόντνι Στάκι, καθώς δεν ξεπέρασε έγκαιρα ενοχλήσεις στον αριστερό αστράγαλο.

Από τους Χιτ διακρίθηκε ο Λεμπρόν Τζέιμς, που είχε προσφέρει… ψήφο εμπιστοσύνης στους εκπρόσωπους της «Motor City» πριν από τον αγώνα. Συγκεκριμένα πέτυχε 35 πόντους με 15/22 σουτ. Ακόμα, ο Κρις Μπος είχε 28 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 μπλοκ, αλλά η απουσία του Ουέιντ αποδείχθηκε μοιραία, αν και ο Έρικ Σποέλστρα δεν το παραδέχθηκε μετά από το ματς. Σημειώνουμε πως ο Ρέι Άλεν περιορίστηκε στους 9 πόντους με 3/13 σουτ, ενώ οι Μάριο Τσάλμερς (4 πόντους), Μάικ Μίλερ (5 πόντους) και Σέιν Μπατίερ (6 πόντους) δεν ανταποκρίθηκαν στις διαμορφωμένες απαιτήσεις της αναμέτρησης.

Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι