Ατλάντα Χοκς: Ξεπέρασαν… αυτοκτονία (video)

Προηγήθηκαν με 22 πόντους στην τέταρτη περίοδο, αλλά οι Ατλάντα Χοκς χρειάστηκαν δεύτερη παράταση για να καταβάλουν με 126-119 (108-108 α’ παρ., 101-101 κ.α.) τους Ντιτρόιτ Πίστονς στο «Philips Arena».

O Τζεφ Τιγκ πέτυχε το νικητήριο καλάθι, 2:46 πριν από το τέλος του δεύτερου έξτρα πεντάλεπτου. Μάλιστα σημείωσε 9 από τους 17 πόντους του στα τελευταία τρία λεπτά της δεύτερης παράτασης, οπότε οι Χοκς προωθήθηκαν στο 17-9 ρίχνοντας τους Πίστονς στο 9-22. Πάντως, τα «πιστόνια» ανάτρεψαν διαφορά 22 πόντων με καταλυτικό επιμέρους σκορ 20-6 στην τέταρτη περίοδο και προηγήθηκαν με 101-100, τέσσερα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του 48λεπτου.

Εν τέλει, όμως, τα «γεράκια» κέρδισαν για ένατη συνεχόμενη φορά τους Πίστονς στην Ατλάντα. Συνολικά ξεχώρισε ο Τζος Σμιθ με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από την πλευρά του, ο Αλ Χόρφορντ πέτυχε 22 πόντους, αν και αντιμετώπισε πρόβλημα με φάουλ από νωρίς. Στους 18 έφτασε ο Λου Ουίλιαμς διατηρώντας θέση στη βασική πεντάδα, ενώ ο Τιγκ είχε 11 ασίστ, πέρα από τους 17 πόντους του.

Για την ομάδα του Λόρενς Φρανκ, ο Ουίλ Μπάινουμ έφτασε στους 31 πόντους με 4 «καυτά» τρίποντα στην τέταρτη περίοδο. Θετικότατος στο τέταρτο 12λεπτο ήταν και ο Τσάρλι Βιγιανουέβα, ο οποίος σημείωσε 14 πόντους. Δύο ακόμα αναπληρωματικοί, Ρόντνι Στάκι (16 πόντους, 11 ασίστ) και Αντρέ Ντράμοντ (16 πόντους, 12 ριμπάουντ) ήταν σε μεγάλη βραδιά, αλλά δεν μπόρεσαν να καλύψουν τη μέτρια εμφάνιση των βασικών, Μπράντον Νάιτ (9 πόντους, 3/8 σουτ), Γκρεγκ Μονρό (10 πόντους, 4/11 σουτ), Κάιλ Σίνγκλερ (0 πόντους, 0/3 σουτ), Τζέισον Μάξιελ (1 πόντο, 0/3 σουτ) και Ταϊσόν Πρινς (14 πόντους, 6/12 σουτ). Μάλιστα, ο Στάκι ξεπέρασε τραυματισμό στον αστράγαλο, για να συνεχίσει στις δύο παρατάσεις.

Premier League: Απορρίφθηκε η έφεση της Νότιγχαμ Φόρεστ, παραμένει η αφαίρεση βαθμών - Η βαθμολογία
Επίθεση με καυστικό οξύ: Στην εντατική 26χρονος διεθνής ποδοσφαιριστής (vid)
Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του καθοριστικού Game 5
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR-Μακάμπι και Παρί Σεν Ζερμέν-Ντόρτμουντ