Νιου Γιορκ Νικς: Με buzzer beater στην Αριζόνα (videos)

Απαιτήθηκε καλάθι του Τζέι Αρ Σμιθ ένα δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, ώστε οι Νιου Γιορκ Νικς να επιβληθούν με 99-97 των Φίνιξ Σανς στο «US Airways Center» εν τη απουσία του Καρμέλο Άντονι.

Στο τρίτο 12λεπτο, οι Νικς προηγήθηκαν με 68-54 χωρίς τους τραυματισμένους «Μέλο» και Ρέιμοντ Φέλτον, αλλά το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης έληξε 76-76. Ο Σμιθ, ο οποίος έφτασε στους 27 πόντους με 11/27 σουτ, ισοφάρισε σε 97-97, 10.6 δεύτερα πριν από το τέλος και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα σε σχεδόν νεκρό χρόνο, ώστε να «σφραγίσει» το ματς, που κύλησε πόντο-πόντο για ολόκληρο το τέταρτο 12λεπτο. Αμφότερες οι προσπάθειες καταγράφηκαν υπό δύσκολες συνθήκες, αλλά ήταν εύστοχες.

Θυμίζουμε πως ούτε οι Αμάρε Στουντεμάιρ, Ρασίντ Ουάλας και Ιμάν Σουμπέρτ ήταν στη διάθεση του Μάικ Ουόντσον, αλλά οι Νεοϋορκέζοι ανέβηκαν στο 21-8. Άλλωστε ο Τζέισον Κιντ πέτυχε 23 πόντους με 5/8 τρίποντα και μοίρασε 8 ασίστ. Από 14 πόντους πέτυχαν οι Τάισον Τσάντλερ και Κρις Κόπλαντ. Ακόμα, ο Τζέιμς Ουάιτ πρόσφερε 2 στην πρώτη του φετινή παρουσία στην πεντάδα.

Πάντως οι Σανς δεν είχαν τον Γκόραν Ντράγκιτς (4 πόντους, 17:46) στο δεύτερο ημίχρονο, αφού ο βασικός πλέι-μέικερ του Άλβιν Τζέντρι αποχώρησε λόγω τραυματισμού ύστερα από αντιαθλητικό φάουλ του Σμιθ στο τέλος του πρώτου 24λεπτου. Μοιραία το ρεκόρ καριέρας 36 πόντων του Τζάρεντ Ντάντλι δεν ήταν αρκετό για τους «ήλιους», που υποχώρησαν στο 11-18 με την τρίτη σερί ήττα τους. Ακόμα, ο Μάικλ Μπίσλι (10 πόντους) επέστρεψε στα παρκέ ξεπερνώντας ίωση και πρωταγωνίστησε στην ανατροπή του δεύτερου ημιχρόνου.

Προπονητής κατηγορείται για σεξουλική κακοποίηση έξι ανηλίκων – Σοκάρουν οι ενέργειές του