Λος Άντζελες Λέικερς: Ο Νας είναι πλέον εδώ (videos)

Δεν γύρισε απλά στα παρκέ ο Στιβ Νας, αλλά πέτυχε το καταλυτικό καλάθι στο έξτρα πεντάλεπτο, στο οποίο οι Λος Άντζελες Λέικερς κατέβαλαν με 118-115 (108-108 κ.α.) τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς.

Γενικά ο Καναδός πλέι-μέικερ ήταν μακριά από τον καλό εαυτό του στο «ORACLE Arena», κυρίως στο αμυντικό κομμάτι, αλλά συμπλήρωσε 12 πόντους και 5/8 σουτ με το καταλυτικό σουτ. Επίσης μοίρασε 9 ασίστ σαν μέλος της βασικής πεντάδας του Μάικ Ντ’ Αντόνι.

Προγενέστερα, πάντως, οι «λιμνάνθρωποι» έμειναν πίσω με 14 πόντους διαφορά. Πέτυχαν σερί 12-0 στο τέταρτο 12λεπτο και μείωσαν σε 90-88 δίνοντας ενδιαφέρον στο παιχνίδι, που κύλησε πόντο-πόντο, μέχρι που ο Τζάρετ Τζακ ισοφάρισε σε 108-108, 13.9 πριν από τη λήξη του 48λεπτου. Ακολούθησε άστοχο σουτ του Κόμπι Μπράιαντ σε νεκρό χρόνο, το οποίο προκάλεσε παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο «μπλακ μάμπα» πήρε το… αίμα του πίσω με 6 πόντους, οι οποίοι διαμόρφωσαν το 116-112. Μόλις 33 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, ο Στέφεν Κάρι μείωσε σε 116-115 με τρίποντο, ο Νας απάντησε με το προαναφερόμενο δίποντο και ο Κάρι αστόχησε υπό πίεση στο τελευταίο σουτ, που θα ισοφάριζε σε 118-118, 4.9 πριν από τη λήξη του επιπλέον χρόνου.

Συνολικά ο Μπράιντ πέτυχε 34 πόντους, μάζεψε 10 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ. Οι Λέικερς πήραν σημαντικές βοήθειες και από τους αναπληρωματικούς, Μέτα Ουόρλτ Πις (20 πόντους), Τζόρνταν Χιλ (14 πόντους) και Τζόντι Μικς (12 πόντους), ενώ ο Ντουάιτ Χάουαρντ αποβλήθηκε λόγω φάουλ από νωρίς και περιορίστηκε στους 11 πόντους.

Από τους Ουόριορς διακρίθηκε παραγωγικά ο Τζάρετ Τζακ με 29 πόντους, εκ των οποίων οι 15 σημειώθηκαν στη δεύτερη περίοδο, και 11 ασίστ. Από 20 πρόσφεραν οι Ντέιβιντ Λι (11 πόντους) και Κάρι (8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), ενώ ο Κλέι Τόμπσον είχε 18. Εξαρχής ο Μαρκ Τζάκσον φοβόταν τη frontline των αντιπάλων, αλλά οι «πολεμιστές» έχασαν, αν και περιόρισαν τους Χάουαρντ και Πάου Γκασόλ (9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ).

Με τη δεύτερη φετινή ήττα τους σε ισάριθμους αγώνες με τους εκπρόσωπους της «πόλης των αγγέλων», οι Ουόριορς υποχώρησαν στο 18-10. Από την πλευρά τους, οι Λέικερς ανέβηκαν στο 13-14 με την τέταρτη συνεχόμενη επιτυχία τους.

Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός 2-3 πέν. (1-0): Ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά
ΠΑΟΚ-Μπριζ 0-2: Αξεπέραστο εμπόδιο οι εξαιρετικοί Βέλγοι
ΕΠΟ: «Ουδέποτε ετέθη θέμα θετικού δείγματος διεθνούς ποδοσφαιριστή»
Conference League: Ο Μαρτίνες δε χάνει στα πέναλτι, πρόκριση για Άστον Βίλα!