Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς: «Καθάρισε» ο Λάντρι στην Αριζόνα (videos)

Το προβάδισμα άλλαξε χέρια αρκετές φορές στο τελευταία λεπτά, αλλά ο Καρλ Λάντρι αποδείχθηκε ψύχραιμος στα κρίσιμα σουτ και οδήγησε τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς στο εκτός έδρας 87-85 επί των Φοίνιξ Σανς.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «πολεμιστές» προηγήθηκαν με διαφορά 17 πόντων, αλλά δεν την κράτησαν. Μάλιστα βρέθηκαν πίσω με 71-65 στην τέταρτη περίοδο. Στα τελευταία πέντε λεπτά, όμως, το ματς κύλησε πόντο-πόντο. Εν τέλει έδρασε ο Λάντρι και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το καταλυτικό 87-84, στο οποίο δεν «απάντησαν» οι γηπεδούχοι, αν και είχαν επίθεση 8 δευτερολέπτων στη διάθεσή τους.

Πρέπει να σημειωθεί ότι ο Στέφεν Κάρι αστόχησε στα πρώτα δέκα σουτ που επιχείρησε. Μάλιστα οι Ουόριορς έφτασαν στο +17 έχοντας τους αναπληρωματικούς στο παρκέ. Τελικά ο 24χρονος πλέι-μέικερ, που υπέγραψε σήμερα νέο συμβόλαιο, έφτασε στους 5 πόντους με 2/14 σουτ. Από την πλευρά του, ο Ντέιβιντ Λι έμεινε στους 6 πόντους με 2/16 σουτ!

Συνολικά ξεχώρισε ο Λάντρι με 17, εκ των οποίων οι 14 καταγράφηκαν στο τέταρτο 12λεπτο. Ακολούθησε ο Κλέι Τόμπσον με 16 και ο Μπράντον Ρας με 14. Δέκα σημείωσε ο Τζάρετ Τζακ, ενώ ο Άντριου Μπόγκουτ είχε 8 στο ντεμπούτο του. Έξι πόντους «έγραψε» o rookie Χάρισον Μπαρνς.

Για τους «ήλιους» ο Λουίς Σκόλα έδειξε άμεση προσαρμογή στη νέα του ομάδα. Με double-double 15 πόντων και 11 ριμπάουντ γύρισε το παιχνίδι, αλλά δεν αποδείχθηκε αρκετός.

Στους 17 πόντους, στις 8 ασίστ και στα 6 ριμπάουντ έφτασε ο Γκόραν Ντράγκιτς, που επέστρεψε στους εκπρόσωπους της Αριζόνα με 4/12 σουτ. Ακόμα, ο Τζάρεντ Ντάντλι πέτυχε 11 πόντους, ο Μάρτσιν Γκορτάτ 10 και ο Πι Τζέι Τάκερ άλλους 10. Από 8 σημείωσαν οι Μάικλ Μπίσλι και Σάνον Μπράουν. Από μία τεχνική ποινή χρεώθηκαν οι Ζερμέιν Ο’ Νιλ (2 ριμπάουντ) και Μαρκίεφ Μόρις (4 πόντους), όπως και ο προπονητής Άλβιν Τζέντρι.

ΑΕΚ: Ανοίγει τις πύλες του το Μουσείο Ιστορίας | Τα ωράρια λειτουργίας κι οι τιμές των εισιτηρίων
Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό
Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα