Στο Ορλάντο το ντέρμπι

Οι Ορλάντο Μάτζικ πήραν μεγάλη νίκη στο ντέρμπι της Φλόριντα, καθώς κέρδισαν 99-96 τους Μαϊάμι Χιτ.

Αρχικά, οι Χιτ έδειξαν πως θα κερδίσουν για τρίτη φορά φέτος τους Μάτζικ, αφού παρουσιάστηκαν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 63-45 σε αυτό το χρονικό διάστημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο επιβεβαιώθηκε η φόρμα των ομάδων και οι Μάτζικ περιόρισαν την ομάδα του Μαϊάμι στους 33 πόντους. Πάντως, η ομάδα του Ορλάντο προηγήθηκε για πρώτη φορά στο τέταρτο δωδεκάλεπτο και έφτασε την διαφορά στους επτά πόντους (89-82). Τότε, οι Χιτ αντέδρασαν και έφεραν το ματς στην διαδικασία των βολών.

Οι παίκτες του Βαν Γκάντι αποδείχθηκαν ψύχραιμοι και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Σημαντικό χαρακτηριστικό του ματς ήταν το επιμέρους 34-17, όσον αφορά το σκοράρισμα των αναπληρωματικών παικτών. Για τους νικητές ξεχώρισαν οι 24 πόντοι του Τζέισον Ρίτσαρντσον (6/8 τρ.) και το double double του Ντουάιτ Χάουορντ (14 π., 18 ρ.). Από την άλλη, ο Λεμπρόν Τζέιμς έφτασε στους 29 πόντους και ο Ντουέιν Ουέιντ στους 28.

Δωδεκάλεπτα: 30-22, 63-45, 80-71, 96-99.

Μαϊάμι Χιτ (Σποέλστρα): Τζέιμς 29, Μπος 13, Ντάμπιερ 9, Ουέιντ 28, Τσάλμερς 6 (1), Μίλερ 5 (1), Τζόουνς 1, Ιλγκάουσκας, Μπίμπι 3 (1), Άντονι 2, Χάους, Χάουορντ.
Ορλάντο Μάτζικ (Βαν Γκάντι): Τούρκογλου 3(1), Μπας 8, Χάουορντ 13, Ρίτσαρντσον 24 (6), Νέλσον 16 (1), Άντερσον 15 (3), Ρέντικ 5 (1), Ρίτσαρντσον 3 (1), Αρένας 11 (3), Άλεν, Κλαρκ, Ντούχον.

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ