Σκόραραν... όλοι στο Μαϊάμι

Οι Μαϊάμι Χιτ συνέτριψαν με 106-85 τους Ντάλας Μάβερικς και συμπλήρωσαν δύο νίκες φέτος με την ομάδα που κατέκτησε το περσινό πρωτάθλημα σε βάρος τους.

Μάλιστα αμφότερες οι επιτυχίες του συλλόγου της Φλόριντα ήταν σχετικά εύκολες. Στο «American Airlines arena», πάντως, οι «μαβς» ήταν περισσότερο απειλητικοί, αλλά έχασαν οριστικά την επαφή με το σκορ στο τέταρτο 12λεπτο. Προγενέστερα, το ημίχρονο είχε λήξει 60-53, με τους Μάβερικς να μένουν χωρίς... βολή.

Για τους Χιτ, έξι παίκτες ξεπέρασαν τους δέκα πόντους. Συγκεκριμένα, οι Λεμπρόν Τζέιμς και Κρις Μπος είχαν από 19 πόντους συν εννέα ριμπάουντ, ο Ουντόνις Χάσλεμ σημείωσε 16 πόντους, όσους και ο Ντουέιν Ουέιντ, με δώδεκα ακολούθησε ο Μάριο Τσάλμερς και με δέκα ο Νορίς Κόουλ.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν αρνητικά ποσοστά ευστοχίας, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ στα κρίσιμα λεπτά. Ο... Λαμάρ Όντομ πέτυχε δώδεκα πόντους και κράτησε τους Τεξανούς κοντά στο σκορ στην τρίτη περίοδο, ενώ ο Ντιρκ Νοβίτσκι άθροισε 25 πόντους, αλλά με 1/9 σουτ στο δεύτερο 24λεπτο. Οι Βινς Κάρτερ και Μπράνταν Ράιτ σταμάτησαν στους 11, αλλά οι Τζέισον Τέρι (1/10 σουτ) και Τζέισον Κιντ (2/8 σουτ) ήταν πολύ... κακοί.

Πριν τον αγώνα, ο Μαρκ Κιούμπαν των «μαβς» είχε ισχυριστεί ότι το συγκεκριμένο ματς δεν έχει ιδιαίτερο συναισθηματικό χαρακτήρα για την ομάδα του, αλλά, σε κάθε περίπτωση, οι παίκτες του δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν, καθώς μεταξύ άλλων έχασαν τη «μάχη» των ριμπάουντ με... 44-29. Μοιραία οι Μάβερικς υποχώρησαν στο 29-23 και πλέον ισοβαθμούν με τους Μέμφις Γκρίζλις στην πέμπτη θέση της δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ.

Από την άλλη, οι πρωτοπόροι της Southeast δημιούργησαν ρεκόρ 36-13 διακόπτοντας σερί δύο ηττών. Πλέον απέχουν 3.5 επιτυχίες από τα «αφεντικά» της Ανατολής, Σικάγο Μπουλς, και χρειάζονται τέσσερις ακόμα νίκες για να εξασφαλίσουν θέση στα φετινά play off.

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι