Έξι σερί για Θάντερ

Χωρίς τον Καρμέλο Άντονι, οι Νιου Γιορκ Νικς γνώρισαν την ήττα με 104-92 στην έδρα των πρωτοπόρων της Δύσης, Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ.

Μάλιστα, οι «βροντές» συμπλήρωσαν έξι σερί νίκες και ανέβηκαν στο 11-2. Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ πλησίασε το tiple-double (21 π., 8 ρ., 8 ασ.), αλλά τέθηκε εκτός αγώνα στο τρίτο 12λεπτο, όταν η ομάδα του προηγήθηκε με 30 πόντους. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με... 70-47 στο ημίχρονο.

Όλα αυτά, ενώ οι Νικς δεν είχαν στην διάθεσή τους τον τραυματισμένο Καρμέλο Άντονι. Στο δεύτερο μέρος, αν και χρησιμοποίησαν αναπληρωματικούς, οι Νεϋορκέζοι μείωσαν την διαφορά, με τους Τάισον Τσάντλερ, Αμάρε Στουντεμάιρ και Τόνεϊ Ντάγκλας να ξεχωρίζουν συνολικά με 14 πόντους. Πλέον το ρεκόρ τους είναι 6-6.

Από την άλλη, όμως, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 28 πόντους με 10/13 σουτ και ο Τζέιμς Χάρντεν 24 πόντους από τον πάγκο με 3/5 τρίποντα. Παρά τη μεγάλη νίκη, μονάχα οι τρεις συγκεκριμένοι παίκτες των «βροντών» σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων.

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι