Στην παράταση η Μάλαγα

Συγκλονιστικός ήταν ο εναρκτήριος αγώνας της 2ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, ανάμεσα στη Μάλαγα και τη Ζαλγκίρις Κάουνας.

Οι Ισπανοί χρειάστηκαν την έξτρα βοήθεια της παράτασης για να διατηρήσουν αλώβητη την έδρα τους, επικρατώντας με 85-78 των Λιθουανών, που εμφανίζονται μεταμορφωμένοι μετά την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από το Βιτόλντας Μασάλκις. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Μάλαγα και η δεύτερη ήττα της Ζαλγκίρις στη φετινή Ευρωλίγκα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» τη νίκη, αλλά οι άσχημες επιθετικές επιλογές τους στη δεύτερη περίοδο οδήγησαν τους Λιθουανούς σε θέση οδηγού στο 20’ (30-39). Με ηγέτες τους Φρίλαντ και Ροντρίγκεθ, όμως, οι Ισπανοί επέστρεψαν και θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει από την κανονική διάρκεια εάν το σουτ του Ντάρνετ έβρισκε στόχο (67-67 κ.α.). Στην παράταση η Μάλαγα δεν αποδείχθηκε αυτόχειρας και διατηρώντας τον έλεγχο κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-19, 30-39, 49-52, 67-67, 85-78.
Μάλαγα (Ματέο):
Φιτς 9, Ροντρίγκεθ 9 (1), Ρόουλαντ 2, Βάλτερς 20 (4), Ντάρντεν 10 (1), Γκαρμπαχόθα 5 (1), Φρίλαντ 21, Ζόριτς 7, Σινάνοβιτς 2, Μπλάνκο.
Ζαλγκίρις Κάουνας (Μασάλκις):
Λόσον 7, Πόποβιτς 18 (2), Καλνιέτις 11 (1), Ντελινικάιτς 2, Ράκοβιτς 2, Κλιμαβίτσιους 8 (2), Γιανκούνας, Γιαφτόκας 5, Κουζμίνσκας 4, Ουίμς 21 (2), Κόλινς.

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ