Εύκολα ο ΚΑΟΔ!

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Σάββατο, 21 Μαίου 2011 19.33

Άνετη εκτός έδρας νίκη για  τον πρωταθλητή ΚΑΟΔ  ο οποίος επικράτησε  του Αρκαδικού με το εντυπωσιακό σκορ 56-74.

Η ομάδα της Δράμας απέδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση και δίκαια έφυγε νικήτρια από το Κλειστό Στάδιο της Τρίπολης .Από την άλλη πλευρά  ο Αρκαδικός πάλεψε την αναμέτρηση, μόνο στο πρώτο ημίχρονο ενώ στην συνέχεια ο ΚΑΟΔ πάτησε γκάζι και καθάρισε την αναμέτρηση...

Στην πρώτη περίοδο, ο Αρκαδικός πήρε  προβάδισμα έξι πόντων και το διατηρούσε έως τα τελευταία λεπτά (14-8, 4:15’’) αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 7-0 ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση πέρασαν μπροστά με σκορ 14-15 (0:34’’). Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Παπαδάκης με ½ βολές έκανε το 15-15 διαμορφώνοντας το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο, οι Δραμινοί ξεκίνησαν δυνατά και με σερί 8-1 πήραν προβάδισμα 9 πόντων  (16-25, 7:15’’) υποχρεώνοντας τους παίκτες του Αρκαδικού σε αρκετές λανθασμένες επιθετικές ενέργειες.

Η ομάδα της Τρίπολης υποχρεώθηκε να κυνηγά το σκορ, ενώ από την άλλη πλευρά η ομάδα της Δράμας παίζοντας αρκετά καλή άμυνα, υποχρέωσε σε πολλά λάθη την αρκαδική ομάδα, όπως τα πολλά ελεύθερα σουτ 3 πόντων και τα χαμένα ριμπάουντ. Ο Αρκαδικός από την πλευρά του απάντησε με σερί 11-2 και πέρασε μπροστά  στο σκορ(32-31, 00:04:0’’), που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στις αρχές της επανάληψης, οι Δραμινοί με σερί 9-0 πήραν μια διαφορά 8 πόντων (32-38, 07:39’’) και την αύξησαν στους 12 (36-48, 04:24’’).Ο Αρκαδικός προσπάθησε να αντιδράσει αλλά η ομάδα της Δράμας διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ (42-49, 03:27’’). Η ομάδα της Τρίπολης προσπάθησε να μειώσει την διαφορά και στα τελευταία δύο λεπτά μείωσε την διαφορά στο -6 (46-52, 01:48’’), αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά και το υπέρ τους σκορ 50-56.

Στην τέταρτη περίοδο, η βορειοελλαδίτικη ομάδα της επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της και αύξανε σταδιακά την διαφορά της με αποτέλεσμα λίγα λεπτά πριν το τέλος να την εκτοξεύσουν στην μεγαλύτερη τιμή της +16 (54-70, 03:06’’) για να διαμορφωθεί το τελικό 56-74.

Δεκάλεπτα: 15-15, 32-31, 50-56, 56-74
Διαιτητές: Τσούνας, Νικολούλης, Αντερριώτης
Aρκαδικός (Σμυρνιώτης): Τσιότρας 2, Γκιζόγιαννης, Παπαδάκης 9, Αντωνιάδης, Κόκκαλης 6 , Προδρόμου 1 , Λαμπράκος, Νεοφυτίδης, Μπρόζος 18 (3) , Μόρφης, Γιαννουλάκος  9, Κατιάκος 11 (1).
ΚΑΟΔ (Τακιανός): Στυλίδης, Πανάρας, Σταμπουλής, Ιβάνοφ, Βουκαντίνοφ 18, Κατσαρές 8, Μαργαρίτης 11, Χούμας 10, Κιτσούλης 4, Μπένας 2, Σουρλής 1, Γιοβάνοβιτς 2, Τσαμάτος 18.

Τρίπολη: Αρίσταρχος Κολλιντζογιαννάκης