Elite League: Στο Final 4 το Ψυχικό

Elite League: Το Ψυχικό επικράτησε 98-91 του Ερμή Σχηματαρίου και πήρε το εισιτήριο για το Final 4 – Τα αποτελέσματα.

Το Ψυχικό έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στο Final 4 της Α2 Ανδρών μπάσκετ (Elite League), μετά τη νίκη του με 98-91 επί του Ερμή Σχηματαρίου στην παράταση (82-82κ.α.), με την οποία έγραψε το 3-0 στη σειρά των πλέι οφ (είχε μεταφέρει τις δύο νίκες της κανονικής περιόδου).

Ο Ηρακλής επικράτησε με 78-66 κόντρα τον Πανερυθραϊκό και μείωσε σε 2-1 τη σειρά, ενώ ο Τρίτων επιβλήθηκε 60-58 της Ελευθερούπολης και πήρε προβάδισμα (2-1).

Στα πλέι άουτ, ο Αμύντας έκανε βήμα παραμονής με το 74-69 επί του Αγρινίου φτάνοντας στο 2-1, όπως και ο Χαρίλαος Τρικούπης που επικράτησε 97-96 του Αίαντα Ευόσμου στην παράταση (84-84κ.α.).

Στην πρεμιέρα των πλέι οφ και των πλέι άουτ της Α2 Ανδρών, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα (η πρόκριση κρίνεται στις 3 νίκες):

Α2 ΑΝΔΡΩΝ

ΠΛΕΙ ΟΦ

1η Αγωνιστική – Β’ φάση (Play off)

Ψυχικό – Ερμής Σχηματαρίου 98-91 -παρ., 82-82κ.α. (3-0)

* Το Ψυχικό προκρίθηκε στο Final 4.

Ηρακλής ΚΑΕ 2022 – Πανερυθραϊκός 78-66 (1-2)

Τρίτων – Ελευθερούπολη 60-58 (2-1)

Μαρούσι – Κόροιβος Αμαλιάδας 19:30 (1-1)

ΠΛΕΙ ΑΟΥΤ

1η Αγωνιστική – Β’ φάση (Play out)

Χαρίλαος Τρικούπης – Αίας Ευόσμου 97-96 -παρ., 84-84κ.α. (2-1)

Αμύντας – Αγρίνιο 74-69 (2-1)

NBA: Ήττα των Μπακς σε τρομερό ματς, 2-1 οι Πέισερς! – Ξανά εκτός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο
Λιγότερους διεθνείς αγώνες θέλει η Premier League
Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη