Καρδιοχτύπησε ο Αρκαδικός

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Σάββατο, 26 Μαρτίου 2011 20.45

Δύσκολα έβαλε η ουραγός Νήαρ Ηστ στον Αρκαδικό που καρδιοχτύπησε αλλά πήρε τελικά την νίκη με σκορ 71-73.

Δυνατά μπήκε στο παρκέ η Νήαρ Ηστ που κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να ξαφνιάσει τους φιλοξενούμενους και να επιβάλλει τον ρυθμό της. Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Αρκαδικού ξεπέρασαν το σοκ και βελτιώνοντας σημαντικά την άμυνα τους μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι λίγο πριν την ανάπαυλα (34-32).

Οι ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι κατά την διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, με την Νήαρ Ηστ να πραγματοποιεί ένα από τα καλύτερα φετινά της παιχνίδια. Το θρίλερ συνεχίστηκε και στη τέταρτη περίοδο με τον Αρκαδικό να πέρνει τελικά την νίκη και να παραμένει σε απόσταση βολής από την κορυφή.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους  οι Τσούτσος και Καρνέζης που πέτυχαν από 13 πόντους ενώ ο Παπαδάκης πήρε στις πλάτες του τον Αρκαδικό σκοράροντας 25 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-12, 34-32, 51-53, 71-73.

Νηαρ Ηστ (Καρνέσης): Τσούτσος 13 (1), Μοσχοβίτης 10, Παππάς 3 (1), Στανόγιεβιτς 13 (2), Καπετζόγλου 2, Τομαράς 12 (2), Γριμπαβιώτης 7, Αμάτο 5, Γκαβανόπουλος 2, Τόλιας, Ψαρόπουλος 4.

Αρκαδικός (Σμυρνιώτης): Τσιότρας 3, Γκιζογιάννης Σ. 9 (1), Παπαδάκης 25, Αντωνιάδης 3, Κόκκαλης 8, Προδρόμου 13 (2), Λαμπράκος, Νεοφυτίδης, Μπρόζος 2, Μόρφης, Γιαννουλάκος 2, Κατιάκος 8.

Κατηγορία: Μπάσκετ Α2 Ανδρών