Επεισοδιακή νίκη ο Απόλλων!

Συντάκτης: Αλεξάνδρα Λούτση Δημοσίευση: Σάββατο, 21 Ιανουαρίου 2012 21.22

Επεισοδιακός ήταν ο αγώνας του Απόλλωνα με τον ΟΦΗ, στην Περιβόλα, που έληξε με νίκη των Πατρινών στην παράταση με 100-94.

Η αναμέτρηση, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α2, σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό στο μάτι του διαιτητή Δεσλή, μετά το κέρμα που ειπώθηκε πως δέχθηκε από τους γηπεδούχους φιλάθλους, και την εκκένωση του κλειστού (διήρκησε περίπου 20 λεπτά), κάτι που αναγράφηκε στο φύλλο αγώνα. Ακολούθησε σύρραξη μεταξύ των παικτών, για την οποία όμως δεν γίνεται λόγος. Πλέον, οι «μελανόλευκοι» θα κληθούν σε απολογία από τον αθλητικό δικαστή, με την έδρα τους να κινδυνεύει με τιμωρία αποκλεισμού.

Συγκλονιστική ήταν η εξέλιξη του αγώνα, με τον Απόλλωνα να χρειάζεται τη βοήθεια της παράτασης για να κάμψει την αντίσταση των νεοφώτιστων. Στο κατάμεστο από 2.000 φιλάθλους κλειστό της Περιβόλας οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο μέχρι και το 30’, αλλά η τέταρτη περίοδος άνηκε στους Κρητικούς, που με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν σε 85-85, στέλνοντας τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο. Πιο ψύχραιμοι οι Πατρινοί, εκμεταλλεύτηκαν τη δύναμη της έδρας τους και πανηγύρισαν μεγάλη νίκη, έχοντας πρώτο σκόρερ τον αρχηγό τους, Νίκο Αργυρόπουλο, με 34 πόντους (συν πέντε ασίστ, τρία κλεψίματα).

Δεκάλεπτα: 29-22, 45-39, 65-64, 85-85 (κ.α.), 100-94.
Διαιτητές: Κ. Πουρσανίδης, Δεσλής, Α. Αναστόπουλος.
Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Πέτροβιτς 19 (1), Αργυρόπουλος 34 (1), Π. Καπερώνης 2, Βιρίγεβιτς 2, Πετρόπουλος 6 (2), Θανόπουλος, Λιανός 2, Δανιήλ 10 (2), Ζαφείρης 4, Σταμόπουλος 2, Λυμπέρης 3 (1), Κρόλο 16.
ΟΦΗ (Χουγκάζ): Τσερκιτσόγλου, Μπάρδας 21 (2), Λιούις 6, Παπανικολάου 14, Ορφανός, Σιζόπουλος 20 (3), Παναγάκης, Καραδολάμης, Μπαλάφας, Κερασοβίτης 4, Τουντζιαράκης 21, Κατιάκος 8.