Κλασική ΑΕΚ, «αυτοκτόνησε» στο Ρέθυμνο

Διαφορά 9 πόντων στην 4η περίοδο είχε η ΑΕΚ στο Ρέθυμνο, ωστόσο όπως συμβαίνει συνέχεια στη φετινή σεζόν «αυτοκτόνησε» για να ηττηθεί 70-69.

Με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο μπορεί να ηττηθεί φέτος η ΑΕΚ. Όλες τις οι ήττες είναι μία προς μία και κάθε φορά εκπλήσσει αρνητικά το κοινό της. Αυτή τη φορά, αντίπαλος ήταν το Ρέθυμνο που από το… πουθενά κατάφερε να επικρατήσει 70-69 της ΑΕΚ και να κάνει σημαντικό βήμα για τα play-off.

Η Ένωση από την πλευρά της ουσιαστικά δεν έχασε κάτι, καθώς η 3η θέση δεν πιάνεται μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό, ωστόσο ο τρόπος που ήρθε ακόμα μία ήττα, δεν δικαιολογείται για μία ομάδα που θέλει να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο.

Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα είχε τον έλεγχο και πήρε διαφορά 13 ποντών. Στην τελευταία περίοδο προηγήθηκε με εννέα πόντους, ωστόσο κατάφερε με συνεχόμενα λάθη να δώσει τη νίκη στο Ρέθυμνο.

ΡΕΘΥΜΝΟ: Ντελινινκάιτις, Σχίζας 5 (1), Χάροου 1, Στόουν 13 (1), Κάρτερ 12 (1), Μάντεν 16, Σάφτενααρ 14 (2), Τσακαλέρης, Θεοδωρίδης.
ΑΕΚ: Μιλόσεβιτς 7 (1), Γκριν 6 (2), Μαυροκεφαλίδης 20 (1), Κάρτερ 8, Κατσίβελης 2, Παπαντωνίου 5, Σάκοτα 6, Καλαμπόκης 7 (2), Μωραΐτης 3 (1), Μαυροειδής 5.

Γλιτώνει τη χρεοκοπία ο Μπόρις Μπέκερ
Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1