ΚΑΟΔ – Παναθηναϊκός 65-81

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα στη Δράμα και τελικά επικράτησε του ΚΑΟΔ με 81-65, με κορυφαίους τους Διαμαντίδη, Μπατίστα και Γκιστ

Με τον Διαμαντδη να έχει… κέφια ο Παναθηναϊκός πήρε μια πολύ εύκολη νίκη κόντρα στον ΚΑΟΔ. Οι «πράσινοι» στη Δράμα, παρά το κακό τους ξεκίνημα (24-25 στο δεκάλεπτο), είδαν το Διαμαντίδη να αναλαμβάνει δράση και να τους «οδηγεί» στο 43-56, στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου και να «καθαρίζει» την αναμέτρηση. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Δημήτρης Διαμαντίδης τελείωσε το ματς με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Με 20 πόντους τελείωσε ο Μπατίστα, 15 ο Γκιστ.

Το πώς θα κυλούσε το πρώτο δεκάλεπτο στη Δράμα φάνηκε από τις πρώτες κιόλας φάσεις του. Ο ΚΑΟΔ με τον ενθουσιασμό των παικτών του, αλλά και τη δύναμη του κόσμου του προσπάθησε να κάνει αισθητή την… παρουσία του. Και οι γηπεδούχοι τα… κατάφεραν. Με τη μπάλα να περνάει συνεχώς στο «ζωγραφιστό» και κυρίως στον Μισέλ, η ομάδα της Δράμας κατάφερε να μένει κοντά στο σκορ. Στο πρώτο τρίλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ με 6-7, ύστερα από καλάθι του Μπατίστα, αλλά η άμυνα του «τριφυλλιού» αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα. Λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου ο Γιάνκοβιτς έκανε το 9-11 με τρίποντο, το οποίο ήταν και το μεγάλο «όπλο» του Παναθηναϊκού. Ο Σλότερ, ένα λεπτό αργότερα έκανε το 13-16. Ο Μισέλ συνέχιζε το… βιολί του κάτω από το καλάθι του «τριφυλλιού», φτάνοντας τους 11 πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου με τον Γκιστ να κάνει το 22-22, με τον Παναθηναϊκό να «κλείνει» προηγούμενος με 24-25.

Ανέλαβε δράση ο Μήτσος

Ότι έγινε στο πρώτο δεκάλεπτο, το αντίθετο ακριβώς έγινε στο δεύτερο. Ο Ιβάνοβιτς ξεκίνησε τις αλλαγές, ο Παναθηναϊκός έδειξε πιο… ορεξάτος στην άμυνά του, αλλά στην επίθεση μπλοκαρίστηκε κάνοντας αρκετά λάθη. Οι φιλοξνεούμενοι προσπάθησαν να ξεφύγουν στο σκορ, 26-32, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με καλάθι του Σλφτσάκι, 30-32. Το σκηνικό δε φαινόταν να αλλάζει καθόλου 32-36 με εντυπωσιακό κάρφωμα του Τζέιμς Γκιστ), ενώ στα τελευταία λεπτά ανέλαβε δράση ο Δημήτρης Διαμαντίδης σε άμυνα και επίθεση και «οδήγησε» τον Παναθηναϊκό στο 34-42, ύστερα από δικό του τρίποντο.

Το «τέλειωσε» ο αρχηγός και.. βγήκε αλλαγή

Το τελείωμα του πρώτου ημιχρόνου, του Διαμαντίδη, φάνηκε ότι ήταν η αρχή του… ξεσπάσματος. Στο επόμενο πεντάλεπτο ο αρχηγός του «τριφυλλιού» συνέχισε ακάθεκτος σε υψηλό τέμπο με τον Παναθηναϊκό να… τελειώνει την αναμέτρηση. Αρχικά ο Μπατίστα έκανε το 38-48 στο 22΄, εν συνεχεία ο Γκιστ έκανε το 38-51 πηγαίνοντας τη διαφορά στους 13 πόντους, με τον Διαμαντίδη να κάνει το 43-56 στο 25’ και να περνάει… αλλαγή για πρώτη φορά στον αγώνα. Από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπιζε προβλήματα στην επίθεση, ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς έριξε στη «μάχη» μαζί Μποχωρίδη και Χαραλαμπόπουλο, αλλά η διαφορά δεν ανέβαινε μιας και τα προβλήματα στην άμυνα παρέμεναν με το σκορ της τρίτης περιόδου να είναι 51-63 με προσπάθεια του Νίκου Παππά.

Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου ο Παναθηναϊκός αντιμετώπιζε επιθετικό… πρόβλημα και στο 33’, ο Παπαμακάριος με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 60-66, βάζοντας και πάλι τον ΚΑΟΔ στο παιχνίδι. Οι «πράσινοι», όμως, δεν πανικοβλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα, απάντησαν άμεσα και μετά από δύο λεπτά, έχοντας κρατήσει άποντους τους αντιπάλου τους έφεραν τη διαφορά και πάλι στους 10, 60-70. Στη συνέχεια ο Μπατίστα πήγε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της το +16, 60-76 και έφτασε άνετα στο τελικό 65-81.

Δεκάλεπτα: 24-25, 34-42, 51-63, 65-81

ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 5(1), Τρότερ 4(1), Χάρις 8, Γεωργάκης, Άτκινς, Όντομ 10(1), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 14, Ζάρας 14(1), Λο, Χρυσικόπουλος, Παπαμακάριος 10(2)

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 12(3), Μποχωρίδης 1, Γιάνκοβιτς 3(1), Φώτσης 4, Παππάς 12, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 14(2), Γκιστ 15(2), Μπατίστα 20, Λούντζης, Λαουάλ

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης στο LIVE CHAT του Onsports.

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι