Παναθηναϊκός - Τρίκαλα 107-76 (photos)

Ο Παναθηναϊκός έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στα Τρίκαλα, 107-76, με μεγάλους πρωταγωνιστές τους νεαρούς παίκτες που ήταν εξαιρετικοί

Νίκη που θα μείνει στην… ιστορία ήταν η αποψινή για τον Παναθηναϊκός ο οποίος διέλυσε τα Τρίκαλα με 107-76 , με μεγάλους πρωταγωνιστές τους «αστέρες» του.. αύριο. Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς έδωσε την ευκαιρία σε όλους με τους Μιχάλη Λούντζη, Γιώργο Παπαγιάννη (10 π και 12 ρ) και Αντώνη Κόνιαρη να είναι εξαιρετικοί.

Στο πρώτο λεπτό του αγώνα τα Τρίκαλα κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στον αγώνα, αλλά ο Παναθηναϊκός λίγα λεπτά αργότερα… πήρε μπροστά. Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχε ρίξει στην πεντάδα Μποχωρίδη, Χαραλαμπόπουλο και Μαυροκεφαλίδη, μαζί με τους Σλότερ και Γκιστ και οι «πράσινοι» με τον Έλληνα σέντερ να σηκώνει το βάρος των επιθέσςων άνοιξαν το σκορ και με τρίποντο του Μποχωρίδη στο 4’ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 11-6. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, έβρισκαν τρόπο να μείνουν κοντά στο σκορ κυρίως δια χειρός Τρέισι και έπειτα από γκολ-φάουλ του Πάνος ισοφάρισαν σε 17-17, ενώ ο Ίνγκραμ έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του, 17-19, στο 7’. Η άμυνα του Παναθηναϊκού, όμως, συνέχιζε να είναι… τραγική με τους παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη να σκοράρουν όποτε..θέλουν με τον Τρέισι να κάνει το 24-24. Ο Φώτσης με την είσοδό του στο παρκέ έδωσε 5 συνεχόμενους πόντους, ενώ με συνεχόμενους πόντους του Διαμαντίδη η πρώτη περίοδος «έκλεισε» στο 32-26.

Λούντζης και… τέλος

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς χωρίς να χάσει χρόνο έριξε στο παρκέ και τους Νίκο Παππά και Γιώργο Παππαγιάννη, με τον πρώτο όμως, δύο λεπτά αργότερα να περνάει εκτός, λόγω… φάουλ. Το παρκέ του ΟΑΚΑ πάτησε ο Μιχάλης Λούντζης, ο οποίος πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος από τον Δημήτρη Διαμαντίδης και με 7 συνεχόμενους πόντους του, με δύο τρίποντα, έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 44-28 και 45-30. Ο Διαμαντίδης πήγε τη διαφορά στο +17 και ο Κόνιαρης πήρε τη θέση του Λούντζη., με τον Γκιστ στο 17’ να δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα 20 πόντων στον Παναθηναϊκό με 52-32, ενώ είχε προηγηθεί ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Γιώργου Παπαγιάννη. Κάποια λάθη του Παναθηναϊκού στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, εξαιτίας της διάθεσης των γηπεδούχων για… έξτρα θέαμα, έδωσαν το δικαίωμα στα Τρίκαλα να μειώσουν τη διαφορά σε 53-40, αλλά ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με τρίποντο στην εκπνοή έκανε το 56-40.

Πεντάδα για φίλημα

Και στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός επιθετικά, με τους Παππά και Μποχωρίδη να «εκτελούν» από τα 6.75 μέτρα, αλλά στην άμυνα ήταν… τραγικός. Χαλαρές επιστροφές, κακές περιστροφές και τα Τρίκαλα έβρισκαν συνεχώς ξεμαρκάριστα σουτ. Είναι χαρακτηριστικό πως στα τέσσερα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός είχε πετύχει 15 πόντους και είχε δεχθεί 17, με το δείκτη του σκορ να είναι στο 71-57. Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς έπαιζε με Κόνιαρη, Λούντζη, Χαραλαμπόπουλο, Φώτση και Παπαγιάννη οι οποίοι… μοίραζα θέαμα, βγάζοντας απίστευτη ενέργεια στο παρκέ, τελειώνοντας το δεκάλεπτο με 23 πόντους διαφορά, 85-62.

«100άρα» με Κόνιαρη

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ιβάνοβιτς συνέχιζε τις αλλαγές, ο Παππάς ανέβαζε ρυθμό και ο Λούντζης είχε και… καρφώματα στο μενού με το σκορ στο 92-68 στο 33’. Οι δοκιμές με τους μικρούς καλά… κρατούσαν με τον Χαραλαμπόπουλο να πηγαίνει και στο «4», τη στιγμή που ο Κόνιαρης όχι μόνο έγραφε και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, αλλά ήταν ο παίκτης που «έγραφε» και την πρώτη 100άρα του Παναθηναϊκού για φέτος, 101-72, με το τελικό σκορ να αγγίζει το 107-76.

Δεκάλεπτα: 32-26, 56-40, 85-62, 107-76

Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 7(1), Σλότερ 5(1), Μποχωρίδης 11(3), Γιάνκοβιτς 5(1), Φώτσης 7(1) Παππάς 13(3), Μαυροκεφαλίδης 16, Διαμαντίδης 11(1), Γκιστ 6 (1), Κόνιαρης 5(1), Παπαγιάννης 10, Λούντζης 11(2)

Τρίκαλα (Κώστας Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 14(1), Νικολόπουλος 2, Τρέισι 8, Χάρις 21(3), Κάπκοβιτς 11(2), Πάνος 9, Σπανός, Καμαριώτης, Θώδος, Βαρυτημιάδης 5(1), Χουχούμης, Μιλουτίνοβιτς 6

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το Live Chat του Onsports.

Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια
Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία