Ηλυσιακός: Έχασε, αλλά έριξε το Περιστέρι

Συγκλονιστικός αγώνας έγινε στο «Ανδρέας Παπανδρέου», με το Περιστέρι να κερδίσει στην παράταση με 83-82 τον Ηλυσιακό, αλλά να υποβιβάζεται.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανανεώσουν την παρουσία τους στην Basket League ΟΠΑΠ, παρά το αρνητικό αποτέλεσμα, καθώς ο αντίπαλός τους για να σωθεί ήθελε νίκη με +4. Το συγκρότημα των δυτικών προαστίων, ύστερα από τέσσερα χρόνια παρουσίας του στη μεγάλη κατηγορία, επιστρέφει στην Α2 μαζί με την Καβάλα που τερμάτισε τελευταία φέτος. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Τέρελ Στόγκλιν με 26 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ο Δημήτρης Κομποδιέτας είχε 18 πόντους και ο Τζόναθαν Μίτσελ 14π. και δέκα ριμπάουντ.

Οι Ιλισιώτες ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 10-2, αλλά ο Δημήτρης Κομποδιέτας με έξι διαδοχικούς πόντους του σε σερί 11-0 της ομάδας του διαμόρφωσε το 16-12. Ο Μιχάλης Παραγυιός με 2/2 βολές ξεκόλλησε τους φιλοξενούμενους, που μείωσαν σε 16-14, για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να έχουν ισχνό προβάδισμα (17-16). Κλειστό παιχνίδι έγινε και στη δεύτερη περίοδο, με το Περιστέρι να αυξάνει την υπέρ του διαφορά στο 34-27 στο φινάλε του ημιχρόνου ύστερα από τρίποντο του Νώντα Παπαντωνίου. Η τρίτη περίοδος, όμως, άνηκε στους παίκτες του Δημήτρη Λιόγα, καθώς απάντησαν με επιμέρους σκορ 22-14. Έστω κι αν το Περιστέρι εκτόξευσε την τιμή της διαφοράς και στο +12, με τρίποντο του Μίτσελ (39-27), το εύστοχο σουτ από την περιφέρεια του Παναγιώτη Καυκή έδωσε το έναυσμα στην ομάδα του αρχικά για τη μείωση του σκορ (41-35) κι εν συνεχεία για την (46-49, με καλάθι του Στόγκλιν). Το τέταρτο φάουλ του Αντώνη Μάντζαρη πονοκεφάλιασε έντονα το Δημήτρη Κουστένη, που τον απέσυρε άμεσα στον πάγκο, με τον Ηλυσιακό να καταφέρνει να κλείνει με προβάδισμα το 30’, έστω και με έναν πόντο (48-49).

Ακολούθησαν διαδοχικά τρίποντα από αμφότερες τις ομάδες, που κινήθηκαν πόντο πόντο σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο κι εν τέλει δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους, πηγαίνοντας στην παράταση. Ο Τζόναθαν Μίτσελ ισοφάρισε σε 76-76 κι εν συνεχεία ο Παναγιώτης Καυκής έκανε το πέμπτο φάουλ του πάνω στον Αλέκο Πέτρουλα, ο οποίος όμως αστόχησε επίτηδες και στις δύο βολές. Στο έξτρα πεντάλεπτο το Περιστέρι προηγήθηκε με 79-76, αλλά ο Στόγκλιν ισοφάρισε σε 81-81. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με λέι απ ο Παπαντωνίου, αλλά η νίκη δεν αποδείχθηκε αρκετή για τον ίδιο και τους συμπαίκτες του, που είδαν το συγκρότημα των δυτικών προαστίων να υποβιβάζεται στην Α2. Εξάλλου, πο ίδιος παίκτης αστόχησε στο φινάλε σε σουτ τριών πόντων, που θα έδινε την παραμονή.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Σχινάς, Γκόντας.
Δεκάλεπτα: 17-16, 34-27, 48-49, 76-76 (κ.α.), 83-82.
Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 24 (4), Κομποδιέτας 18 (4), Κανονίδης 13 (2), Ψαρόπουλος, Μάντζαρης 2, Μίτσελ 14 (2), Πέτρουλας 7 (1), Μελισσαράτος, Γαλιώτος 2, Λάκκας, Ζούμπος 3.
Ηλυσιακός (Λιόγας): Παππάς, Καυκής 9 (3), Αναγκόνιε 12, Χατζής 8, Σπανός, Δορκοφίκης 7, Αντωνάκης 1, Μόρισον 8 (2), Γουΐσε, Μάρας 6, Παραγυιός 5 (1), Στόγκλιν 26 (3).

Γλιτώνει τη χρεοκοπία ο Μπόρις Μπέκερ
Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1