Η Καβάλα ήταν φαβορί και… φάνηκε

Tρίτη σερί νίκη για την Καβάλα το απόγευμα της Κυριακής (12/02) στο κλειστό της Καλαμίτσας, όπου κέρδισε το Περιστέρι με 81-67 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής, υποχρεώνοντας την ομάδα των Δυτικών Προαστίων σε δεύτερη συνεχόμενη ήττα.

Το Περιστέρι αντιστάθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου παρόλο που η Καβάλα προηγήθηκε 9-3, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 14-13, ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +2 (16-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» προηγήθηκαν μέχρι και με έξι πόντους, αλλά η Καβάλα πέρασε μπροστά στο 17΄ με 32-31 και «έκλεισε» το ημίχρονο προηγούμενη με 40-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καβάλα πάτησε… γκάζι, πήρε διαφορά 12 πόντων (57-45) και διατήρησε αυτή τη διαφορά έως το τέλος, παρότι το Περιστέρι πλησίασε προσωρινά στο -6 (72-66΄ στο 35΄).

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Φούφης, Παφίλης.
Δεκάλεπτα:
16-18, 40-35, 63-52, 81-67.
Καβάλα (Πρίφτης):
Πάσαλιτς 9 (2), Αγγελόπουλος 8, Τέιλορ 18 (3), Στεφανίδης 17 (5), Κοστόφ 2, Καραποστόλου 12 (4), Σίμτσακ 7, Ο΄ Μπράιαντ 8.
Περιστέρι (Πεδουλάκης):
Παπαντωνίου 7 (1), Καυκής 9 (1), Ψαρόπουλος, Γιαννόπουλος 18 (2), Μανωλόπουλος 12 (1), Γιόβοβιτς 4, Έντουαρντς 17, Μίτροβιτς.

Γλιτώνει τη χρεοκοπία ο Μπόρις Μπέκερ
Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1