Η Καβάλα ήταν φαβορί και… φάνηκε

Συντάκτης: Οnsports Team Δημοσίευση: Κυριακή, 12 Φεβρουαρίου 2012 18.27

Tρίτη σερί νίκη για την Καβάλα το απόγευμα της Κυριακής (12/02) στο κλειστό της Καλαμίτσας, όπου κέρδισε το Περιστέρι με 81-67 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής, υποχρεώνοντας την ομάδα των Δυτικών Προαστίων σε δεύτερη συνεχόμενη ήττα.

Το Περιστέρι αντιστάθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου παρόλο που η Καβάλα προηγήθηκε 9-3, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 14-13, ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +2 (16-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» προηγήθηκαν μέχρι και με έξι πόντους, αλλά η Καβάλα πέρασε μπροστά στο 17΄ με 32-31 και «έκλεισε» το ημίχρονο προηγούμενη με 40-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καβάλα πάτησε… γκάζι, πήρε διαφορά 12 πόντων (57-45) και διατήρησε αυτή τη διαφορά έως το τέλος, παρότι το Περιστέρι πλησίασε προσωρινά στο -6 (72-66΄ στο 35΄).

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Φούφης, Παφίλης.