Τρελό ματς στην Βοστόνη

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Τετάρτη, 18 Μαίου 2011 05.18

Το μαγικό φίλτρο του Dwayne Roloson… τελείωσε, αλλά οι Tampa Bay Lightning παραλίγο να κερδίσουν τους Boston Bruins.

Ο τερματοφύλακας των «κεραυνών» παραχώρησε έξι γκολ στις δύο πρώτες περιόδους και αποχώρησε με το σκορ στο 6-3. Από την μία, ο Michael Ryder και ο 19άχρονος Tyler Seguin πέτυχαν από δύο γκολ σε βάρος του στο δεύτερο εικοσάλεπτο. Από την άλλη, οι συμπαίκτες του κατάφεραν να μείνουν σχετικά κοντά στο σκορ με τους Vincent Lecavalier και Martin St. Louis να πετυχαίνουν σημαντικά γκολ.

Στην τρίτη περίοδο, οι Steven Stamkos και Dominic Moore επανέφεραν την ομάδα του Τάμπα στην διεκδίκηση της νίκης παραβιάζοντας την εστία του Tim Thomas, αλλά η πίεση των φιλοξενούμενων στα τελευταία επτά λεπτά δεν απέφερε καρπούς. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των «κεραυνών» μετά από οκτώ διαδοχικές νίκες. Η σειρά βρέθηκε στο 1-1, αλλά μεταφέρεται πλέον στην έδρα των Lightning, οι οποίοι διατηρούν το θεωρητικό πλεονέκτημα.

Κατηγορία: US Sports