Άργησαν οι «πάπιες»

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Παρασκευή, 25 Μαρτίου 2011 05.20

Οι Anaheim Ducks «ξύπνησαν» στο τέλος του ματς και μοιραία γνώρισαν την ήττα από τους Nashville Predators με 5-4.

Τα «αρπαχτικά» ξεκίνησαν δυνατά το ματς, καθώς προηγήθηκαν με 3-0 στα πρώτα ένδεκα λεπτά. Μάλιστα δύο από τα τρία γκολ σημειώθηκαν από τον Sergei Kostitsyn. Οι «πάπιες» πέτυχαν το 3-1 με το 41ο φετινό γκολ του Corey Perry λίγα λεπτά πριν το τέλος της περιόδου.

Στην συνέχεια, στο δεύτερο εικοσάλεπτο, ο Jordin Tootoo έδωσε εκ νέου προβάδισμα τριών γκολ στους γηπεδούχους και ο David Legwand πέτυχε το 5-1 στα μέσα του τρίτου. Δέκα δευτερόλεπτα μετά το δεύτερο γκολ ο Teemu Selanne μείωσε σε 5-2 και ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 5-3, 4:46 πριν το τέλος. Δύο γκολ συμπλήρωσε και ο Corey Perry 27 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά το 5-5 δεν ήρθε ποτέ.

Πλέον, η ομάδα του Νάσβιλ έφτασε στους 90 βαθμούς, ενώ οι Ducks έμειναν στους 87. Αμφότερες διεκδικούν την πρόκριση στα play-off μέσω της βαθμολογικής κατάταξης της δυτικής περιφέρειας.

Κατηγορία: US Sports