Αποφασιστικοί Thrashers

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2011 04.03

Οι Philadelphia Flyers ισοφάρισαν τρεις φορές, αλλά τελικά ηττήθηκαν στα πέναλτι από τους αποφασισμένους Atlanta Thrashers.

Μπορεί ο αγώνας να μην έχει πολλές ευκαιρίες, αλλά οι επιθετικοί των δύο ομάδων αποδείχθηκαν εύστοχοι. Στην πρώτη περίοδο, οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ, με τον Tim Stapleton να ανοίγει το σκορ και ο Claude Giroux να ισοφαρίζει για τους πρωτοπόρους της ανατολικής περιφέρειας.

Ο ρυθμός ανέβηκε στην δεύτερη περίοδο, κυρίως λόγω της ανωτερότητας των γηπεδούχων. Συγκεκριμένα, ο Bryan Little πέτυχε το 2-1, αλλά ο Danny Briere ισοφάρισε 5:30 πριν το τέλος. Ο Nik Antropov έδωσε για τρίτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα της Ατλάντα μόλις 2:08 πριν το τέλος του δεύτερου εικοσαλέπτου.

Τότε οι Flyers ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν το 3-3. Τελικά αυτό έγινε μόλις 88 δευτερόλεπτα πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας, καθώς ο Briere σημείωσε το δεύτερο του αποψινό γκολ.

Μετά από «αμυντική» παράταση, η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι. Εκεί οι Rob Schremp και Blake Wheeler έδωσαν τον επιπλέον βαθμό στην ομάδα τους. Με αυτόν τον τρόπο, οι Thrashers πλησίασαν στην προνομιούχα οκτάδα της ανατολικής περιφέρειας, ενώ οι Flyers πήραν τον έναν βαθμό της παρηγοριάς.

Κατηγορία: US Sports