Φέντερερ vs Τζόκοβιτς

Συντάκτης: Έφη Χρυσανθοπούλου Δημοσίευση: Παρασκευή, 25 Φεβρουαρίου 2011 22.04

Το δίδυμο του ημιτελικού του Αυστραλιανού Όπεν θα τεθεί και πάλι αντιμέτωπο στον τελικό του τουρνουά τένις στο Ντουμπάι.

Τον Ρότζερ Φέντερερ θα βρει στο…δρόμο του ο Νόβακ Τζόκοβιτς, στον αυριανό τελικό του τουρνουά τένις στο Ντουμπάι, μετά τις σημερινές (25/2) νίκες των δύο αθλητών.

Ο Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, Φέντερερ κέρδισε τον Γάλλο Ρίτσαρντ Γκάσκετ με 2-0 σετ (6-2, 7-5), ενώ ο πρωταθλητής του Αυστραλιανού Όπεν, Νόβακ Τζόκοβιτς, αν και δεν ικανοποίησε με την παρουσία του, επικράτησε τελικά του Τόμας Μπέρντιχ, με τον δεύτερο να αποχωρεί λόγω τραυματισμού. Έτσι, ο Τζόκοβιτς πήρε την πρόκριση (6-7, 6-2, 4-2).

Ο υπερασπιστής του τίτλου του, Νόβακ Τζόκοβιτς, είπε μετά το τέλος του αγώνα του, πως αυτός ήταν ο χειρότερος του αγώνας, της χρονιάς.
«Το σιχαίνομαι όταν παίζω με αυτόν τον τρόπο, αλλά ακόμα προσπαθώ να το πολεμήσω μόνος μου. Θέλω να παραμείνω συγκεντρωμένος», είπε ο Σέρβος τενίστας.

Κατηγορία: Τένις